4 marca 2024

Ruch na świeżym powietrzu, bezpośredni kontakt z przyrodą oraz niesamowite poczucie wolności sprawiają, że jazda na nartach należy do grupy najprzyjemniejszych form aktywności fizycznej. W Polsce tzw. „biegówki” zyskały ogromną popularność dzięki… Justynie Kowalczyk, znakomitej mistrzyni i multimedalistki.

Zdrowa jazda na nartach

 

Jazda na nartach stanowi świetny sposób na poprawę kondycji, a przede wszystkim zrzucenie zbędnych kilogramów. Spokojny „bieg” przez godzinę, podczas którego człowiek angażuje zdecydowaną większość swoich mięśni (zwłaszcza ud i pośladków), pozwala spalić aż 700-800 kcal! Intensywny wysiłek na świeżym powietrzu nie tylko przyspiesza rytm serca, usprawniając krążenie krwi, ale również dotlenia cały organizm, poprawiając jego wydolność. Jazda na nartach jest w pełni bezpieczna dla stawów, dzięki specyficznej konstrukcji nart, które są długie i lekko wygięte, dzięki czemu nacisk rozkłada się na większą powierzchnię, a nie tylko stopy i kolana. Przygodę z „biegówkami” mogą więc rozpocząć bez jakichkolwiek obaw nawet osoby starsze, z nadwagą czy słabszą kondycją. Jazda na nartach, wbrew pozorom i powszechnym opiniom, jest bowiem bardzo prosta i intuicyjna, oparta na naturalnym, posuwistym kroku (zwanym klasycznym).

Alternatywa dla innych dyscyplin sportowych

 

Systematyczna jazda na nartach stanowi doskonałą alternatywę dla biegania, żmudnych ćwiczeń na siłowni lub pod okiem doświadczonego i wymagającego trenera. Istnieje możliwość jazdy również w zamkniętych halach, ale najwięcej radości i przyjemności dostarcza jazda na górskich stokach. Krystaliczne powietrze oraz porządna dawka ruchu eliminują stres i wyzwalają produkcję serotoniny – hormonu szczęścia. Jazda na nartach stanowi również doskonałą okazję, aby spędzić wspólnie czas z bliskimi lub grupą przyjaciół. Ponad to na górskim stoku można spotkać i poznać innych pasjonatów tego sportu.

 

Jazda na nartach wiąże się wprawdzie z pewnym ryzykiem kontuzji, takich jak zwichnięcia, nadwyrężenia czy złamania, ale można im skutecznie przeciwdziałać, stosując się do wskazówek instruktora.

 

Dodaj komentarz