22 września 2023
pompa bocznokanalowa

Pompy znalazły rozległe zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu. Wśród tego typu sprzętu znajdują się również pompy bocznokanałowe, które określane są również jako dmuchawy. Kiedy wykorzystuje się tego typu pompy? Jakie mają one właściwości?

Jak działają pompy bocznokanałowe?

Dmuchawy, pompy bocznokanałowe – https://www.garenpost.com.pl/pompy-bocznokanalowe.html są rodzajem urządzeń, które mają na celu przemieszczanie oraz chwytanie materiałów. Pozwalają one na wygenerowanie próżni i mogą być używane zarówno w przypadku pracy stałej, jak i przerywanej.

Pompy bocznokanałowe generują duże podciśnienie, dlatego też mogą zapewnić one bardzo wysoką sprawność działania.

Mogą one również szybko puszczać przytrzymane elementy, gdy zostaną wyposażone w specjalny rodzaj zaworu rewersu. Powoduje on wtedy odwrócenie kierunku powietrza, dzięki czemu element przytrzymywany przez pompę może być natychmiast zwolniony.

Tego typu pompy zasilane są przede wszystkim za pomocą silników elektrycznych, dlatego też mogą być one zamontowane w różnych zakładach.

Należy też pamiętać o tym, że powinny być one używane w układach, które nie są całkowicie szczelne, ponieważ mogą być one narażone na szybkie przegrzewanie.

Pompy bocznokanałowe – właściwości

Do najważniejszych właściwości pomp bocznokanałowych zaliczane są w szczególności:

  • bardzo wysoka sprawność umożliwiająca efektywnie prowadzenie robót

  • równomierne generowania podciśnienia

  • brak konieczności prowadzenia dodatkowych serwisów

  • możliwość pracy stałej, nawet wielodniowej

  • możliwość pracy przerywanej oraz okazjonalnej

  • zasilanie elektryczne

Zastosowanie pomp bocznokanałowych

Najczęściej pompy bocznokanałowe stosowane są w zakładach przemysłowych, w których konieczne jest przemieszczanie materiałów z wykorzystaniem podciśnienia.

Stosowane są one w przypadku materiałów o powierzchni przepuszczalnej, do których zaliczane są między innymi papier, karton, płyty wiórowe, płyty laminowane. Również mogą być one używane z materiałami o powierzchni szczelnej – stosowane są wtedy razem z dedykowanymi chwytami próżniowymi, które przytrzymują przedmioty.

Gdzie można kupić pompy bocznokanałowe?

W Polsce urządzenia jak pompy bocznokanałowe są obecnie dostarczane przez wiele firm. Można zamówić je bezpośrednio u producentów, ale również dystrybutorów, którzy prowadzą współpracę z producentami z całego świata.

Dostępne warianty pomp bocznokanałowych można obecnie łatwo sprawdzić w internecie, co pozwoli na wybranie najkorzystniejszego wariantu tego typu sprzętu pod względem jego parametrów technicznych i ceny.

Dodaj komentarz