27 września 2023
kostka brukowa wzór

Nie każdy podjazd dla samochodów musi wyglądać tak samo. I nie chodzi nawet o sam kolor, który zazwyczaj jest szary. Kostka brukowa pozwala ożywić podjazdy na wiele sposobów, a jedyne czego potrzeba, żeby to zrobić, to odpowiedniego pomysłu. No i oczywiście odrobiny cierpliwości, bo przygotowanie odpowiedniego podjazdu, może chwilę zająć.

Sam wzór, który zdecydujemy się ułożyć na naszym podjeździe, to dopiero ostatni z elementów o których trzeba pamiętać podczas całego procesu. Pierwszy jest trochę bardziej skomplikowany, a mianowicie należy przygotować odpowiednio podłoże pod samą kostkę. Jak to zrobić?

jasna kostka brukowa

Kostka brukowa – od czego zacząć?

Pierwszym z zadań, które należy wykonać przed przystąpieniem do układania kostki brukowej, będzie przygotowanie planów i wytycznie przestrzeni, gdzie będzie ona kładziona. Następnie przechodzi się do etapu korytowania, czyli usuwania warstwy wierzchniej gruntu. Kiedy to już będzie za nami, należy przygotować krawężniki oraz danie podbudowy i podsypki. To ważne, żeby podsypka nie była zbyt „ruchoma” ponieważ może to sprawić, że cała powierzchnia podjazdu zacznie się „rozjeżdżać”. Kiedy to już będzie gotowe, można przejść do samego etapu układania. Tutaj przyda się zarówno otwarta głowa, jak i precyzja oraz cierpliwość, choć sam proces nie należy do specjalnie skomplikowanych.

Jak układać kostkę brukową?

Zanim przejdzie się do samego wykładania kostki, warto wymyślić odpowiedni wzór. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby nasz podjazd był ozdobiony np. spiralą lub kwiatami. Tutaj przydadzą się różnego rodzaju kostki, ale na szczęście obecnie bez trudu można takie kupić. Można też skorzystać z kostki brukowej, która jest z dodatkiem kamieni szlachetnych tak, żeby jej powierzchnia mieniła się w promieniach słońca. Warto także korzystać z różnych odcieni, by w ten sposób odróżniać od siebie niektóre wzory. Dobrze swój plan wcześniej dokładnie rozrysować, by później w trakcie samego układania już, nie wprowadzać do niego zbyt dużych zmian. Sam proces może chwilę zająć, ale warto się do niego przyłożyć, bo dobrze ułożony podjazd będzie służył całe lata.

Dodaj komentarz