27 lutego 2024

Stany Zjednoczone kojarzą się głównie z wielkimi, ruchliwymi i zatłoczonymi miastami, szklanymi biurowcami, których szczyty giną w chmurach, a także imponującą Statuą Wolności. Tymczasem Ameryka zachwyca i zaskakuje również wspaniałymi pomnikami przyrody, kanionami, rozległymi jeziorami o niezwykłej barwie wody oraz ogromnymi przestrzeniami.

Kanion Antyolpy

Kanion Antylopy (zwany Kanionem Korkociągu), znajdujący się obok miasteczka Page w stanie Arizona, należy do jednych z najbardziej malowniczych i najchętniej fotografowanych miejsc w Stanach Zjednoczonych. Każdego roku odwiedza je setki turystów. Pionowe oraz poziome żłobienia w odcieniach koloru czerwonego, różowego i pomarańczowego powstały w wyniku tzw. błyskawicznych powodzi. To podczas nich, woda przez wiele milionów lat wyrzeźbiła w piaskowcu pejzaże zapierające dech w piersiach.

Kanion Antylopy jest chętnie odwiedzanym miejscem przede wszystkim ze względu na łatwą dostępność (nie trzeba pokonywać czy zmieniać kolejnych poziomów), a także ze względu na zachwycające promienie słoneczne wpadające przez szczeliny z górnych części kanionu.

Park Narodowy Sekwoi

Park Narodowy Sekwoi, położony wzdłuż południowego łańcucha gór Sierra Nevada w stanie Kalifornia, rozciąga się na powierzchni ponad 1635 kilometrów kwadratowych. Stanowi obecnie drugi najstarszy park w Stanach Zjednoczonych. Powstał bowiem w 1890 roku w celu zapobiegania masowej wycince drzew.

Swoją popularność Park Narodowy Sekwoi zawdzięcza przede wszystkim niezwykłym drzewom, określanych jako mamutowce olbrzymie, wśród których znajduje się jedno z największych drzew na świecie: Drzewo Generała Shermana, rosnące w Lesie Olbrzymów.

Jaskinie w lodowcu Mendenhall

Lodowe Jaskinie w lodowcu Mendenhall, znajdujące się w Juneau w stanie Alaska, należą do trudno dostępnych miejsc. Przez kilkumetrowe warstwy lody do środka przebija się światło, tworzące niebieską, zachwycającą poświatę.

www.pazola.com

Dodaj komentarz