27 lutego 2024
przedszkole dla dziecka

Wybór przedszkola dla dziecka jest ważną decyzją. Wielu rodziców zastanawia się czy lepszym wyborem będzie przedszkole publiczne czy niepubliczne.

Przedszkole publiczne – wady i zalety

Darmowy dostęp jest największą zaletą przedszkoli publicznych. Rodzic nie musi martwić się o opłaty związane z czesnym. Przedszkola publiczne oferują również domowe jedzenie, które przygotowywane jest na miejscu. Daje to gwarancję zbilansowanych i zdrowych posiłków.

Niestety, minusem tego typu przedszkoli, jest duże obłożenie. Duża liczba chętnych sprawia, że grupy są przepełnione. Wpływa to przede wszystkim na podejście do dziecka. W dużych grupach, nie ma miejsca na indywidualnie podejście do najmłodszych. Jeśli rodzicom zależy na tym aspekcie, powinni przemyśleć wybór przedszkola niepublicznego.

Przedszkole niepubliczne – wady i zalety

W tego typu przedszkolach, największym plusem jest mała liczebność grup. Rodzice, wybierając odpowiednią placówkę dla dziecka, często kierują się właśnie tym, na jak duże grupy podzielone są dzieci. Zależy im na indywidualnym podejściu do dziecka. Jeśli szukają właśnie tego, przedszkole niepubliczne – https://littlegenius.pl/zalety-przedszkola/ może być najlepszym wyborem.

Warto wspomnieć, że przedszkola niepubliczne działają cały rok. Jest to dobra okazja dla rodziców, którzy w czasie przerwy wakacyjnej pracują i nie mają możliwości opieki nad dzieckiem. Tego typu przedszkola oferują również większą dostępność. Zawsze znajdzie się wolne miejsce. W przedszkolach niepublicznych można liczyć na szeroki wybór zajęć dodatkowych. Jeśli rodzicom zależy, aby dziecko rozwijało pasje i talenty od najmłodszych lat, należy przemyśleć wybór tego typu przedszkola.

Oczywiście, przedszkola niepubliczne mają również swoje wady. Przede wszystkim jest to cena. Nie każdego rodzica będzie stać, aby posłać dziecko do tego typu przedszkola. Przedszkola te nie oferują takiego samego wyżywienia jak placówki publiczne. Najczęściej zamawiany jest catering, co może odstraszyć niektórych rodziców w wyborze.

Czym kierować się przy wyborze?

Wszystko zależy od indywidualnego podejścia rodzica, możliwości finansowych, a także opinii. Warto zaznaczyć, że obydwa typy placówek mają swoje słabe i mocne strony. Edukacja w tych przedszkolach, przebiega w ten sam sposób, według programu nauczania. Podjęta decyzja w sprawie wyboru przedszkola powinna być świadoma. Każdy rodzic powinien przemyśleć, co według niego jest najważniejsze na tym pierwszym etapie edukacji dziecka. Ważne jest zapoznanie się z opiniami oraz rozeznanie wśród różnych placówek.

Dodaj komentarz