4 grudnia 2023

Pies może nauczyć dziecko odpowiedzialności i cierpliwości, a także stać się wiernym towarzyszem zabaw. Trzeba jednak bardzo rozważnie podejść do decyzji adopcji psa. Musi być ona przemyślana. Nie tylko chodzi tu o przemyślenie tego, czy damy radę zajmować się psem, ale też tego, jaką rasę wybrać. Nowofundland to jedna z tych ras, która nadaje się dla rodzin.

Jaki jest nowofundland?

Nowofundland jest przede wszystkim bardzo spokojnym psem, który jest zupełnie pozbawiony agresywnego zachowania. Jest cierpliwy oraz odważny. Uwielbia bliski kontakt z człowiekiem, ale też da sobie radę podczas jego kilkugodzinnej nieobecności. Nie należy jednak odizolowywać go i zamykać w małej przestrzeni, np. w kojcu. Doskonale będzie się czuł w domu czy mieszkaniu z ogródkiem, mając stały dostęp do wnętrza. Nowofundland lubi dzieci, ale ponieważ jest dużym psem, to nie powinien zostawać sam na sam z kilkulatkami, bo jego rozmiary oznaczają, że może łatwo przewrócić dziecko. Nowofundland wymaga zabawy oraz uwagi człowieka, pozbawiony tego staje się smutnym psiakiem, który będzie meczący dla rodziny. Warto również mieć na uwadze, że nowofundland nie obroni posesji przed złodziejami, bo polubi także intruzów.

Szkolenie nowofundlanda

Nowofundland to bardzo inteligentna rasa, która łatwo da się wyszkolić. Reaguje na polecenia i chętnie współpracuje. Jednak inteligencja psiaka sprawia, że monotonne ćwiczenia szybko go nudzą. Należy urozmaicać trening, ale również pamiętać, by nie był on zbyt forsowny. To ogromne psy, których waga powoduje, że szybko się męczą. Zawsze podczas zabawy i szkolenia trzeba mieć dużo wody, bo nowofundland musi jej pić nawet kilka litrów podczas intensywnych fizycznie aktywności. Nowofundland nie znosi przymusu, dlatego podczas wychowywania go trzeba być cierpliwym i wyrozumiałym. Konsekwencja i łagodne podejście są kluczem do wychowania nowofundlanda.

Żywienie nowofundlanda

Żywienie psa to bardzo istotna kwestia, zwłaszcza gdy ma się do czynienia z tak ogromną rasą jak nowofundland. Ta rasa kształtowała się w trudnych warunkach i świetnie potrafi wykorzystać pożywienie. Musi jednak mieć dostarczaną odpowiednią, wartościową żywność dla psa.Sprawdzi się tu karma dla olbrzymich ras, dopasowana pod względem wieku psa i poziomu aktywności. Kiedy nowofundland linieje, warto uzupełnić jedzenie dla psa o suplementy diety na poprawę stanu sierści. Jeśli chodzi o liczbę posiłków i pory karmienia, to wskazane jest podawanie nowofundlandom pożywienia dwa razy na dzień. Warto także zadbać o to, by psiak miał zawsze pełną miskę wody, bo nowofundland pije więcej niż pozostałe rasy.

Pielęgnacja nowofundlanda

Nowofundland ma obfitą sierść, która wymaga dość intensywnej pielęgnacji. Najgorszy okres przypada wiosną, gdyż ta rasa mocno linieje i trzeba codziennie psa czesać. Wystarczy użyć do tego metalowego grzebienia lub zwyklej szczotki. Poza okresem linienia, psa należy czesać raz na kilka dni. Co dwa miesiące trzeba nowofundlanda wykąpać w szamponie przeznaczonym dla długowłosych ras. Innym zabiegiem pielęgnacyjnym, który należy wykonywać przy nowofundlandzie, to obcinanie włosów pod uszami, między placami i opuszkami.

Podsumowanie

Nowofundland wymaga sporej atencji – zarówno jeśli chodzi o zabawę, jak i pielęgnację. Odwdzięczy się za to wiernością i łagodnym usposobieniem, a także chęcią do figli z dziećmi.

Dodaj komentarz