
Oddech, będący bezwarunkowym odruchem ludzkiego organizmu, zwykle jest automatyczny, ale niestety zbyt płytki i pozbawiony jakiejkolwiek kontroli ze strony człowieka. Zdecydowana większość osób, szczególnie kobiet, prawie w ogóle nie używa przepony, co w efekcie może mieć fatalny wpływ nie tylko na kondycję fizyczną, ale również ogólny stan zdrowia.
Sztuka oddychania
Wiele osób, zarówno kobiet jak i mężczyzn, wykorzystuje zaledwie jedną trzecią pojemności swoich płuc, stąd też często pojawia się uczucie znużenia, ból głowy, rozdrażnienie, apatia. Brak wystarczającej ilości tlenu w organizmie, wynikający z niewłaściwego oddychania, staje się przyczyną spadku odporności, pogorszenia sprawności intelektualnej, przyspieszenia procesu starzenia skóry czy wielu chorób. Prawidłowo oddychają jedynie dzieci poniżej czwartego wieku, u których naturalny oddech polega na pracy przepony, dzięki czemu poszczególne organy i narządy otrzymują wystarczającą ilość tlenu. Z upływem czasu oddech „przesuwa się” w górę, co sprawia, że cały proces oddychania ogranicza się wyłącznie do klatki piersiowej. W efekcie następuje wentylacja górnych partii płuc, zaś reszta ciała cierpi z powodu niedoboru drogocennego tlenu.
Trening czyni mistrza
Prawidłowe oddychanie chroni człowieka przed wieloma, często niebezpiecznymi chorobami, stanami zapalnymi i infekcjami, reguluje pracę wielu narządów i organów, odnawia siły witalne, przywraca równowagę, poprawia samopoczucie, odpręża oraz..wydłuża życie. Wystarczy zaledwie kilka minut dziennie, aby nauczyć się skutecznie kontrolować swój oddech poprzez świadome oddechy z wykorzystaniem przepony. Regularne powtarzanie ćwiczeń sprawi, że z biegiem czasu organizm zapamięta nową technikę oddychania, która stanie się kolejnym, automatycznym odruchem bezwarunkowym. Przeponą można oddychać nie tylko w pozycji stojącej czy siedzącej, ale również leżącej. Należy wówczas położyć się na plecach, ugiąć nogi w kolanach i skontrolować oddech, dotykają dłonią brzucha.