14 lipca 2024

Z biegiem kolejnych lat, kości zarówno kobiet, jak i mężczyzn, tracą swoje właściwości, stają się coraz cieńsze i zdecydowanie bardziej kruche. W efekcie pojawia się przewlekła choroba szkieletu, znana powszechnie jako osteoporoza. Dolegliwość objawia się przede wszystkim zwiększoną łamliwością kości oraz brakiem odporności na urazy i uszkodzenia. Na szczęście cały proces można spowolnić, a nawet… w pewnym stopniu zahamować. Właściwa profilaktyka osteoporozy może nam zaoszczędzić wielu kłopotów.

Męska diagnoza

Osteoporoza, należąca do grupy przewlekłych chorób cywilizacyjnych, jeszcze do niedawna uznawana była głównie za chorobę kobiet oraz osób przewlekle przyjmujących sterydy. Obecnie coraz częściej dotyka także mężczyzn po czterdziestym roku życia. Podstawę diagnozy stanowi nie tylko wywiad z pacjentem, ale również szereg badań dodatkowych takich jak: badanie gęstości kości (densytometria), badanie krwi oraz moczu, zaś leczenie jest dostosowane do indywidualnych potrzeb. Złamania osteoporotyczne znacznie zwiększają ryzyko śmierci spowodowanej przede wszystkim przez różnorodne powikłania zatorowo-zakrzepowe, zapalne czy krążeniowe. Właśnie dlatego niezwykle ważne jest jej właściwe rozpoznanie w odpowiednim czasie, co umożliwia zapobieganie i stosowanie nowoczesnych preparatów, zwalczających chorobę.

Profilaktyka osteoporozy

Najważniejszym elementem w zapobieganiu osteoporozy jest zmiana dotychczasowego stylu życia, a przede wszystkim zwiększenie aktywności fizycznej. Wysiłek, w postaci chociażby ćwiczeń ogólnych czy jazdy na rowerze, skutecznie zapobiega demineralizacji kości, poprawiając jednocześnie samopoczucie ogólne. W diecie powinny znaleźć się produkty bogate w wapń i witaminę D3. W przypadku niedoborów poszczególnych witamin czy minerałów, warto sięgnąć po dostępne na rynku odpowiednie preparaty, które umożliwią uzupełnienie niezbędnych składników. Profilaktyka osteoporozy to także rezygnacja z palenia papierosów, picia zbyt dużej ilości kawy oraz nadużywania alkoholu.

 

Dodaj komentarz