27 lutego 2024
oczekiwanie

źródło: http://foter.com/

Praca w jednej firmie i na jednym stanowisku przez dobrych kilka lat powoduje uczucie stabilności finansowej. Odzwyczaja od stresu, który powoduje szukanie nowej pracy i chodzenia na rozmowy kwalifikacyjne. Pokolenie lat 70-80, które do dziś pracuje w tej samej firmie od dobrych 20-paru lat, nie zna współczesnych wymogów i zasad panujących podczas przesłuchania, które często jest grupową selekcją.

Walka o posadę

pracę
źródło: http://foter.com/

Grupowe rozmowy kwalifikacyjne to najgorsze z możliwych formy testowania potencjalnych pracowników przez pracodawców i kadry. Spotkacie się z nimi w wielu branżach. Ich celem jest eliminacja nie tyle słabych kandydatów, ile przemiał na oblegane stanowiska. Brałem udział w kilku kwalifikacjach grupowych na stanowisko trenera w siłowni. Wszystkie zaczynały się od testów na kartce papieru, a kończyły na rozmowie na 2 lub 3 pary oczu z osobami odpowiedzialnymi za kadry. Kłopot w tym, że wszystkie takie przesłuchania były w moim przypadku prowadzone nieprofesjonalnie.

Błędy po stronie przesłuchujących

rozmowa o pracę
źródło: http://foter.com/

Wielokrotnie byłem w sytuacji, w której moje CV gdzieś się zawieruszyło, a ja musiałem przedstawiać się od zera. Taka sytuacja zawsze irytuje i stawia was w złym świetle, gdy pewien szczegół waszej kariery zawodowej lub umiejętności wzbudzi zdziwienie w oczach pracodawcy. Tłumaczenie się z tych kwestii może być problematyczne, a wy nie zwalicie winy na niekompetencję przesłuchującego, ponieważ takie uwagi szybko skreślą was z listy potencjalnych kandydatów do zatrudnienia. Innym błędem, na jaki trafiłem było to, że osoba przesłuchująca sama miała zbyt małą wiedzę, by ocenić moje kwalifikacje. Innym razem był to człowiek z klapkami na oczach, który nie widział świata poza treningiem kulturystycznym, który osobiście uważam za niezdrowy i nieefektywny dla większości naturalnych bywalców siłowni. Takie osoby skreślają cię, mimo iż masz większą wiedzę i praktykę w szerszym aspekcie pracy, którą chcesz wykonywać.

Wygląd, stres i przygotowanie praktyczne

Strój i fryzura zawsze powinny być schludne, by pierwsze wrażenie z rozmowy kwalifikacyjnej było pozytywne. Jeżeli wyglądamy dobrze, to czujemy się dobrze. Jeszcze ważniejsze jest przygotowanie praktyczne do możliwych testów, które będą częścią rozmowy kwalifikacyjnej. Na przykład trener osobisty powinien mieć ze sobą strój sportowy. Jeżeli wasza praca wymaga umiejętności praktycznych, to nie zdziwcie się, jeżeli poproszą was o ich przedstawienie. Ze stresem można walczyć na różne sposoby, ale najlepiej przyjąć do siebie, iż jesteśmy profesjonalistami i damy sobie radę. Błędem pracodawcy będzie odrzucenie naszej oferty. Pewność siebie to klucz do zarabiania pieniędzy.

Dodaj komentarz