Proces starzenia skóry u mężczyzn przebiega znacznie szybciej i gwałtowniej niż u kobiet, a pierwsze zmarszczki, zazwyczaj mimiczne, pojawiają się tuż po ukończeniu trzydziestego roku życia. Niezwykle ważna jest nie tylko zdrowa, racjonalna dieta oraz aktywność fizyczna, ale przede wszystkim odpowiednia, codzienna pielęgnacja ciała, zwłaszcza twarzy.
Nieuchronny proces starzenia się skóry
Promieniowanie słoneczne, bezlitosny upływ czasu, stosowanie różnych używek (papierosy, alkohol, kawa), dieta uboga w witaminy i minerały, brak snu, stres, systematyczne ubytki kości i tkanki tłuszczowej jak rów0nież geny czy hormony stanowią główną przyczyną stopniowego pojawiania się kolejnych zmarszczek. Pierwsze zmarszczki pojawiają się zwykle w kącikach oczu (tworząc tzw. „kurze łapki”), a następnie między brwiami i na czole. Z biegiem lat tworzą nieestetyczne bruzdy, biegnące od ust w stronę skrzydełek nosa. Po ukończeniu pięćdziesiątego roku życia skóra, w wyniku zaniku tkanki podskórnej, staje się wiotka i jest poprzecinana mocno widoczną „siateczką zmarszczek”.
Jak walczyć z procesem starzenia?
Ogromny wpływ na pojawianie się kolejnych zmarszczek u mężczyzn po trzydziestym roku życia ma właściwa pielęgnacja przede wszystkim twarzy i jej okolic. Podstawę stanowi regularne oczyszczanie i nawilżanie, ponieważ brak odpowiedniej ilości wody w organizmie sprawia, że skóra znacznie szybciej traci elastyczność oraz możliwość regeneracji. W walce z nieuchronnym upływem czasu doskonale sprawdzają się specjalistyczne kremy nawilżające, kremy przeciwzmarszczkowe (np. Iwostin Re Actin), balsamy, mleczka, serum ujędrniające oraz różnorodne preparaty dostępne w każdej aptece. Większość kosmetyków zawiera koenzym Q10 (tzw. cudowna witamina przedłużająca życie komórek), witaminę E, kwas hialuronowy i wiele innych. Należy natomiast rozsądnie stosować preparaty na bazie alkoholu, który wysusza skórę oraz niszczy jej naturalne mechanizmy ochronne.
Proces starzenia skóry stanowi naturalny etap w życiu każdego człowieka i niestety nie można go w żaden sposób zatrzymać, ale można znacznie opóźnić, przestrzegając podstawowych, najważniejszych zasad pielęgnacji.