27 lutego 2024
eco prezenty

Jak co roku wielu z nas z utęsknieniem wyczekuje świątecznych prezentów, jednocześnie szuka najlepszych okazji, aby sprezentować coś wyjątkowego dla swoich najbliższych. Z roku na rok wzrasta popularność robienia zakupów przez internet. Jak pokazuje raport „E-commerce w Polsce 2021” stworzony przez Gemius, w związku z okresem pandemicznym 30 proc. respondentów kupuje w sieci więcej produktów, a 33 proc. częściej realizuje zakupy przez internet. Dla 13 proc. badanych internet stał się kanałem pierwszego wyboru przy poszukiwaniu różnych produktów. To kolejny rok ze wzrostem liczby kupujących.

Co w tym roku przyniesie nam Mikołaj?

Harry Potter, Wiedźmin, a może książki Kinga? Stawiamy na literaturę! „Pokój bez książek jest jak ciało bez duszy” – mawiał Cyceron. Nie bez przyczyny więc przykładem idealnego prezentu często okazuje się coś do czytania. Co warto odnotować, coraz więcej z nas zaczyna czytać książki. Jak wynika z opracowania „Stan czytelnictwa w Polsce w 2020 roku”, 42 proc. respondentów zadeklarowało, że przeczytało w całości lub fragmencie co najmniej jedną książkę w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie. To najlepszy wynik od ponad 6 lat. Przeczytanie 7 i więcej książek potwierdziło w ubiegłym roku 10 proc. badanych.

Co jest na książkowej liście must have? Wśród najpopularniejszych pozycji wyszukiwanych w serwisie OLX znajdują się powieści o Harrym Potterze oraz cykl książek z sagi o Wiedźminie. Przekrój jest jednak naprawdę spory – z jednej strony popularna jest powieść „Diuna”, a z drugiej tuż obok niej „Dziewczyny z Dubaju”. Na czele rankingu znajdują się pozycje znanego Stephena Kinga.

Na prezenty ze szczególną uwagą wyczekują oczywiście dzieci. Jak pokazują statystyki, w ostatnim, przedświątecznym okresie wśród literatury dziecięcej w serwisie OLX widać większe zainteresowanie. Najpopularniejszą frazą stały po prostu „książki dla dzieci” – czyli najpierw szukamy bardzo ogólnie, aby potem dobrać coś konkretnego z szerokiej gamy produktów

Dodaj komentarz