27 lutego 2024
obowiązki

źródło: https://pixabay.com/pl/sk%C3%B3ra-buty-remis-koronki-moda-691609/

Nawet największy optymista nie powie, że wszystko w życiu sprawia przyjemność. Są obowiązki, które wykonujemy będąc neutralni lub nieco znużeni. Nie każdy lubi sprzątać, gotować i robić zakupy. A to elementarne obowiązki życia w związku lub samemu. Całe życie nie może przeminąć tylko na przyjemnościach hobbystycznych. Niestety zachwiana hierarchia obowiązków i przyjemności sprawia, że ludzie zaczynają mieć problem, który później przekłada się na ich bliskich lub destrukcyjnie wpływa na ich zdrowie i życie.

Życie w cyfrowym świecie

konsola
źródło: https://www.pinterest.com/pin/301037556312939479/

Jednym z częstszych problemów jaki widzimy w dzisiejszym świecie jest nadmierne spędzanie czasu w cyfrowym świecie. Niezależnie od tego czy jest to internet, gry na konsoli czy oglądanie seriali na tablecie problem dotyczy ludzie w każdym wieku. Chodzi o to, że atrakcyjna cyfrowa rozrywka zaczyna zamazywać obraz rzeczywistości i zbierać nam zbyt dużo czasu w ciągu dnia. Każdy kto gra na konsoli bądź komputerze zgodzi się ze mną, że podczas gry tracimy poczucie czasu. Często godzina mija niczym 15 minut a my czujemy niedosyt. Siedzimy przez to kolejną godzinę lub nawet większą część dnia przed urządzeniem elektronicznym. Serial również mogą wciągnąć. Znam ludzi, którzy potrafią urządzać sobie co kilka dni prawdziwy maraton wielosezonowych serialu produkcji HBO.

Kiedy hobby staje się niebezpieczne?

para
źródło: https://www.pinterest.com/pin/493496071644348281/

Dzień każdego człowieka opiera się na jedzeniu, potrzebach fizjologicznych, pracy oraz przyjemności. Gdy proporcje tych rzeczy podzielone są na równy procent wszystko jest w porządku. Nawet przewaga rozrywki nad pracą nie musi być zła. Dopiero zmiany, które wpływają negatywnie na nasze zdrowie i relacje z drugim człowiekiem powinny niepokoić. Przykładem może być nawet sport. W kulturystyce dyscyplina jest ważniejsza od dziewczyny, żony i znajomych. Jeżeli chcesz być najlepszy musisz nie tylko trenować, ale też dużo i regularnie jeść i wypoczywać. Zresztą prawie każdy sport zawodowy niesie ze sobą takie wyrzeczenia. Mówi si, że single mają łatwiej, ale wcale tak nie jest. Wielu z nich chciałoby się ustatkować jednak nadmiar zajęć również związanych z ich pasją praktycznie eliminuje ten czynnik.

Dodaj komentarz