22 września 2023

źródło: https://pixabay.com/pl/

Miewasz problemy z trawieniem? To problem tak powszechny jak katar czy kaszel w okresie zimowym. Im starsi jesteśmy i im gorsze produkty spożywcze jedliśmy przez całe nasze życie tym gorsze trawienie. Jednak zwykle problem dotyczy 1-2 produktów spożywczych a nie każdego jednego pokarmu. Dlaczego jedna osoba ma problem z trawieniem tłustego mięsa a inna z warzywami strączkowymi lub owocami? Tajemnica tkwi w enzymach i naszej diecie.

Przestroga dla lekkomyślnych

Na wstępie wyjaśnijmy sobie jedno. Nie leki a zmiany w odżywianiu wyeliminują problem. Warto zastosować suplementy lub leki z apteki tylko na początku naszego maratonu o zdrowie żołądka i jelit. Stosowanie takich preparatów latami bez żadnych zmian w produktach spożywczych i nawykach żywieniowym jest jak chodzenie po mieście z opaską na oczach w godzinach szczytu. Prędzej czy później coś was trafi a wy nie będziecie mieli szansy na ratunek. Dlatego jedną z pierwszych rzeczy jaką trzeba zrobić jest zapisanie się do dobrego dietetyka. Chyba, że macie dużą wiedzę na temat żywienia w co wątpię skoro popsuliście sobie żołądek.

enzymy trawienne
źródło: https://pixabay.com/pl/

Enzymy trawienne, których wam brakuje

Enzymy to związki, które odpowiadają za rozkład makroskładników z pożywienia. Mamy ich wiele, ale tylko kilka powinno nas interesować. Gdy mamy problem z tłustym jedzeniem zwykle kiepsko z naszym enzymem lipazą. Natomiast przy problemach z mlekiem i nabiałem odkrywamy brak enzymu laktazy rozkładającego cukier mleczny laktozę. Gdy po zjedzeniu mięsa czujemy się jak beczka czas zainwestować w enzymy proteolityczne. Wiele ludzi zaniedbuje te rzeczy i sięga po leki kompletnie nie mające związku z poprawą trawienia. A żeby lepiej trawić musimy mieć dobrze zakwaszony żołądek i właściwie pracujące i obecne w naszym ciele enzymy trawienne. Pamiętajcie o tym, gdy następnym razem złapie was ból brzucha i wielogodzinna ciężkość na żołądku.

Inne przyczyny niestrawności według specjalistów: http://www.verdin.pl/jakie-sa-przyczyny-niestrawnosci.html

Dodaj komentarz