Każdy region w Polsce posiada własną tradycję, obyczaje oraz…kuchnię, stąd też wigilijne menu jest bogate i zróżnicowane.
Kaszuby
Do najbardziej znanych kaszubskich potraw świątecznych należą przede wszystkim: śledź po kaszubsku (w sosie pomidorowym z odrobiną cukru), …tzw. brzad, czyli zabielana śmietanką i zagęszczana mąką zupa z suszonych owoców (śliwek, gruszek, jabłek, moreli i brzoskwiń) oraz baumkuchen (drożdżówka kaszubska).
Wielkopolska
Na wielkopolskich stołach w okresie świątecznym królują: siemieniotka, makiełki (potrawa z bułki i maku maczana w mleku) ryby, kluski z miodem, kapusta z grochem lub grzybami, kompot z suszonych owoców.
Małopolska
Charakterystyczną potrawą jest: chałka (zwana również kukiełką), czyli słodka bułka zapleciona w warkocz oraz postna kwaśnica na bazie kapusty.
Mazowsze
Do tradycyjnych dań świątecznych należą między innymi rwaki (kluski ziemniaczane uplecione we wrzeciona) i kłosy (kluski z makiem).
Podlasie
Najważniejszą potrawą na Podlasiu jest kutia, składająca się z pszenicy, maku, miodu, bakalii, czasem z mlekiem lub śmietanką, a także wareniki (pierożki z nadzieniem mięsnym, twarogowym lub kapuścianym w kształcie półksiężyców).
Podhale
Najpopularniejsze dania świąteczne takie jak bukty (kopytka), moskole (placki pieczone na blasze) czy kłóty (kapusta z ziemniakami) górale przygotowują z ziemniaków i podhalańskich serów.