21 lutego 2024
Rodzaje papieru fotograficznego

Niezależnie od tego czy zdjęcia chcemy wydrukować w zaciszu domowym na własnym sprzęcie czy u profesjonalistów, konieczny jest wybór papieru, na jakim zostanie wywołana fotografia. Jakie są rodzaje papieru i jak właściwie dokonać wyboru? Poniżej kilka podpowiedzi.

 

Papier matowy

Główne cechy, którymi charakteryzuje się matowy papier, to chropowata, nieregularna i drobnoziarnista struktura. Dzięki temu uzyskujemy efekt słabego odbijania światła i możemy zapobiec powstaniu odblasków na powierzchni naszej fotografii – a to pozwala oglądać ją pod dowolnym kątem. Co więcej – tego typu papier nie pozostawia na  sobie odcisków palców czy zarysowań.

Matowy papier do zdjęć, dzięki swoim właściwościom, świetnie nadaje się do często przeglądanych albumów czy fotoksiążek – zwłaszcza tych w większym formacie (na przykład a4). Tak naprawdę jest to najbardziej uniwersalny wybór, który sprawdzi się zawsze i jest odpowiedni dla każdego rodzaju fotografii. Zwłaszcza wtedy, gdy mamy wątpliwości co do jakości zdjęć czy ich obróbki – żadne wady czy niedociągnięcia nie zostaną uwypuklone.

 

Papier błyszczący

Błyszczący papier fotograficzny wyróżnia się charakterystycznym połyskiem powierzchni, który sprawia, że nasycenie kolorów jest na nim większe – zwłaszcza głębokość czerni, a barwy wydają się żywe i czyste. Niestety jest to papier bardzo wrażliwy na zarysowania oraz mocno uwydatniający pozostające odciski palców. Nie mniej, dzięki swojej elegancji, idealnie nadaje się do zafoliowanych albumów czy ram ze zdjęciami – zwłaszcza tych umieszczanych w niezbyt jasnych wnętrzach.

 

Papier jedwabisty

Jedwabisty papier fotograficzny jest bardzo zbliżony w swoich właściwościach do klasycznego matowego. Odróżnia go jednak mocniejszy i regularny raster, który przypomina widok odprasowanego jedwabnego materiału. Dzięki temu widok powierzchni może przywodzić na myśl stare fotografie sprzed wielu lat. Podobnie jak w przypadku papieru matowego, papier jedwabny nie odbija światła i nie pozostawia widocznych odcisków palców czy zarysować na odbitkach zdjęć.

Trzeba jednak pamiętać, że nie jest zbyt polecany przy fotografiach małego formatu – głównie dlatego, że raster może po prostu sprawić zbyt duże wrażenie ziarnistości na odbitkach.

 

Jaki papier wybrać?

Odpowiedź na pytanie jaki wybrać papier, zależy od kilku czynników. Najważniejsze jest to, czy decydujemy się na samodzielne drukowanie zdjęć w domowym zaciszu, przy użyciu własnej drukarki, czy zlecany to profesjonalistom. W pierwszym przypadku musimy wziąć pod uwagę możliwości naszego sprzętu, jakość obrobionych zdjęć i ich wielkość. Najlepszym wyborem  w wypadku samodzielnego druku cyfrowego wydaje się zwykły papier matowy – nie uwidoczni on ewentualnych niedociągnięć. Jeśli jednak wybierzemy opcję zlecenia druku, możemy liczyć na sporo podpowiedzi ze strony usługodawcy. Nie mniej, warto uświadomić sobie na co zwrócić uwagę podczas wyboru papieru dla naszych zdjęć.

Po pierwsze – rodzaj fotografii. Czy są to zdjęcia przyrody, wspomnienia z wakacji, uroczystości rodzinnej czy portretowe. To ważne, ponieważ – jak już wiemy – niektóre rodzaje papieru dość mocno podkreślają nasycenie barw na zdjęciach.  Kolejną ważną kwestią jest przeznaczenie wywołanych odbitek. Będą one umieszczane w albumach, w ramkach czy po prostu w rodzinnym archiwum? Koniecznie weźmy to pod uwagę. Ostatnia ważna sprawa to format – im większy tym większe znaczenie ma rodzaj wybranego papieru.

Jeśli nadal masz wątpliwości co do tego, jaki rodzaj papieru wybrać – skorzystaj z usług takiej firmy, która posłuży ci radą podczas wywoływania zdjęć. Przykładowo na https://www.fotofachman.pl oprócz krótkiego opisu danych odbitek, masz do dyspozycji również infolinię. Czasem wiec warto skorzystać z czyjejś podpowiedzi i rady.

Dodaj komentarz