21 lutego 2024
cwiczenia

To aktualnie modny i coraz bardziej powszechny temat. Każdy z nas chciałby spalić nadmierną ilość tłuszczu w organizmie najlepiej szybko, bez wysiłku. Czy jednak spalacze tłuszczu naprawdę działają i są bezpieczne? 

Co to są spalacze tłuszczu?

Spalacze tłuszczu na ogół zwiększają sprawność i aktywność psychoruchową. Działają na zasadzie termogenezy. Organizm wtedy spala więcej kalorii, niż w danej sytuacji by spalił bez pomocy suplementu. Poprawiają także wydolność. Tuż po spożyciu takiego suplementu mamy wrażanie większego pobudzenie, mniej się męczymy. Głównym czynnikiem który ma takie działanie jest zawarta w nich kofeina. Spalacze najlepiej zażywać w takcie przyjmowania posiłku lub przed treningiem. Wtedy ich efekty są znacznie większe i spotęgowane. Niestety samo zażywanie tych suplementów niewiele da, jeśli nie wdrożymy odpowiedniej diety oraz ćwiczeń.

Przedawkowanie spalaczy tłuszczu może nieść ze sobą złe konsekwencje. Organizm może za bardzo przyzwyczaić się do ”pomocy” ze strony suplementów i próba utraty wagi bez pomocy tabletek może być trudniejsza. Przy przedawkowaniu spalaczy możemy odczuwać pobudzenie, nerwowość, skurcze mięśni, spadek libido, problemy z zasypianiem i ogólne problemy ze snem (który jest bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu).

Rodzaje tłuszczu, który jest w naszych organizmach:

– tłuszcz brunatny (odpowiada za utrzymanie temperatury ciała, występuje głównie między łopatkami, przy kręgosłupie, nerkach),

-tłuszcz biały (magazyn energii, powoduje nadwagę, to głównie jego chcemy się pozbyć)

Na rynku istnieje wiele substancji, które pomagają spalać tłuszcz. Są to np:

-Keto Actives (spalacz lipotropowy),

-HyeperLean FX7 (spalacz termogeniczny),

-Pure Clinical Burn (spalacz termogeniczny),

-Alphe Lean (spalacz lipotropowy),

-Thermo-Lean V2 (spalacz termogeniczny).

Każdy organizm w sposób naturalny reguluje poziom tłuszczu i przemianę materii. Są to hormony i peptydy:

1. KORTYZOL– wpływa na gromadzenie się tłuszczu w okolicy tzn. ”boczków”.

2.TYROKSYNA (T4) oraz TRÓJJODOTYRONINA (T3). Są to hormony tarczycy. Odpowiadają za przemianę materii. Przy niedoczynności tarczycy( niedobór tych hormonów) mamy spowolnianą przemianę materii oraz analogicznie przy nadczynności, przemiana materii jest przyspieszona.

3. INSULINA i GLUKAGON. 

4. ESTROGENY, które występują głównie u kobiet ale także u mężczyzn. Ich nadmiar powoduje odkładanie się tłuszczu głównie w okolicy ud oraz piersi.4

5. SOMATOTROPINA (hormon wzrostu). Podnosi on poziom energii oraz wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej.

Czy spalacze tłuszczu zawierają zatem hormony?

Zdecydowanie nie. Nie należy wykorzystywać hormonów u zdrowego człowieka do spalanie tkanki tłuszczowej. Nie wolno ingerować w gospodarkę hormonalną bez konieczności i konsultacji z lekarze, gdyż może to zagrozić naszemu zdrowiu, a nawet życiu.

Jakie spalacze tłuszczu wybrać i kto może je stosować?

Takie, które są przetestowane klinicznie na ludziach i mają udowodnione badaniami działanie. Istnieje wiele preparatów i bogatych składach, jednak żaden z nich nie przyczynia się do spalania tkanki tłuszczowej. Wybieramy preparaty, które mają ustaloną konkretną dawkę dobową.

Każda osoba z nadmierną tkanką tłuszczową może stosować spalacze tłuszczu. Osoby, u których tłuszcz gromadzi się głównie w okolicy brzucha i ud, nie mające żadnych problemów zdrowotnych, powinny zastosować spalacz termogeniczny. Czyli taki, który zawiera wiele składników pobudzających oraz hamujących apetyt. Natomiast u osób, z niedoczynnością tarczycy (oprócz odpowiedniego leczenia, doboru hormonów i konsultacji lekarskiej) bardziej odpowiedni będzie spalacz lipotropowy. Nie zawiera on składników pobudzających, tylko składniki redukujące tkankę tłuszczową oraz przyspieszające metabolizm.

Rodzaje spalaczy tłuszczu:

-spalacze termogeniczne, atakują głównie tłuszcz brunatny. Zwiększają także poziom energii.

-Spalacze lipotropowe, spala głównie tłuszcz biały i zwiększa metabolizm w naszym ciele.

Istnieją także naturalne substancje, które pomagają redukować tkankę tłuszczową, dostępne w każdym sklepie spożywczym. Każdy z nas prawdopodobnie ma chociaż część z tych produktów w swojej kuchni. Są to:

1. ZIELONA HERBATA

2. JAJKA, pomagają spalać tłuszcz oraz pomagają w budowie mięśni.

3. MIGDAŁY, hamują apetyt, pomagają w spalaniu tłuszczu.

4. KOFEINA, przyspiesza metabolizm.

5. GREJFRUT, pomaga usunąć tłuszcz biały głównie z okolicy ud.

6. CYTRYSY

7. IMBIR

8. KURKUMA (koniecznie w połączeniu z pieprzem, daje najlepsze rezultaty),

9. OCET JABŁKOWY, poprawia przemianę materii.

Każdy z nas może w prosty i szybki sposób sięgnąć po spalacze tłuszczu do osiągnięcia wymarzonych celów. Pamiętajmy alby stosować je z głową. Im więcej nie zawsze znaczy lepiej. Sięgajmy po sprawdzone środki, potwierdzone badaniami klinicznymi, które zawierają odpowiednie substancje czynne (czytajmy składy!).

Koniecznie nie zapominajmy że stosowanie samych suplementów bez odpowiedniej, zdrowej diety i ćwiczeń nie przyniesie wymarzonych rezultatów i da nam na prawdę niewiele.

Dodaj komentarz