21 lutego 2024

Mężczyźni ze względu na większą objętość krwi, masę mięśniową oraz kostną potrzebują znacznie więcej witamin i minerałów niż kobiety. W codziennym pośpiechu często brakuje czasu na przygotowanie pełnowartościowych posiłków, dlatego coraz więcej panów sięga po ogólnodostępne suplementy diety.

Czym są suplementy diety?

Suplementy diety są środkiem spożywczym, który ma na celu uzupełnić normalną dietę. Stanowi skoncentrowane źródło witamin, składników mineralnych lub innych substancji, wykazujących efekt odżywczy bądź inny fizjologiczny. Zazwyczaj są źródłem witamin i minerałów, takich jak: witamina A, D3, E, K, B1, B2, B6, B12, witamina C, niacyba, kwas pantotenowy, kwas foliowy, biotyna, witamina C oraz wapnia, magnezu, żelaza, miedzi, jodu, cynku, manganu, sodu, potasu i wielu innych. Większość suplementów diety dostępnych na rynku w swoim składzie zawiera również sproszkowane zioła lub ich wyciągi, aminokwasy, probiotyki, prebiotyki, błonnik, luteina i kwasy tłuszczowe.

Występują najczęściej w postaci: kapsułek, tabletek, drażetek, saszetek z proszkiem do rozpuszczenia w wodzie lub w ustach. Dostępne są takie w formie płynnej z odpowiednim dozownikiem, który ułatwia przyjmowanie zalecanych dawek.

Suplementy diety – na pomoc

Suplementy diety sprawdzają się szczególnie w sytuacjach, kiedy organizm ludzki zmaga się z niedoborami witamin i minerałów. Powinny być stosowane przede wszystkim w:

  • dietach eliminacyjnych i niskoenergetycznych;
  • dietach sportowców – zwiększają wydajność i wytrzymałość, a także tempo przyrostu tkanki mięśniowej;
  • czasie grypy i innych infekcji – wspomagają funkcjonowanie układu odpornościowego;
  • trakcie niedoborów.

Bezpieczne suplementy diety

Wybór odpowiednich suplementów diety dostosowanych do wieku, płci, aktywności fizyczne czy stylu życia może stanowić prawdziwe wyzwanie. Za bezpieczne suplementy diety uznaje się te, które pochodzą wyłącznie ze sprawdzonych źródeł i od znanych producentów. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skontaktować się z lekarzem, farmaceutą lub dietetykiem. Suplementy diety zawsze należy kupować w sprawdzonych sklepach stacjonarnych i internetowych, aby zminimalizować ryzyko. 

Suplementy diety są bezpieczne dla zdrowia, gdy przyjmuje się je w odpowiednich dawkach. Zbyt duże dawki mogą prowadzić do przedawkowania oraz poważnych schorzeń i chorób. Szczególną ostrożność przy suplementacji powinny zachować osoby ze skłonnościami do alergii oraz przewlekle chorych, którzy przyjmują już spore ilości leków mogących wchodzić w interakcje z przyjmowanymi ziołami czy witaminami.

Suplementy diety nie stanowią alternatywy dla zdrowego żywienia. Mogą być jednak jego doskonałym uzupełnieniem.

Dodaj komentarz