28 maja 2024
bezlusterkowiec Nikon

Dla kogo właściwie jest bezlusterkowiec? Jeżeli wierzyć jednemu z największych producentów tego rodzaju urządzeń na świecie, czyli firmie Nikon, to aoarat bezlusterkowy jest rozwiązaniem opracowanym w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie w zakresie aparatów które zapewniają najwyższą jakość wykonywanych zdjęć.

Czym właściwie jest aparat bezlusterkowy?

Są to aparaty, które stworzony w oparciu o cyfrowe technologie. Niby żadna nowość, natomiast zastosowanie tej technologii pozwala nie tylko na zapisywanie zdjęć, ale również bieżący podgląd widoku przez obiektyw. A gdzie dokładnie znajduje się ten element odpowiedzialny za to? Generalnie, sama matryca montowana jest tuż za obiektywem. Jest to światłoczuły materiał, który pozwala na bieżący zapis zdjęć oraz podgląd elementów.

Bezlusterkowiec i lustrzanka – czym się różnią?

Czym właściwie różni się aparat bezlusterkowy od lustrzanki? Zwykle, aparaty bezlusterkowe są mniejsze od swoich odpowiedników z lustrami. Dzięki temu, znacznie lepiej sprawdzi się w przypadku zdjęć które wymagają dyskrecji. Na przykład, zdjęc ulicznych. Warto jednak pamiętać o tym, że aparat bezlusterkowy ma znacznie mniejszy zakres tego w jakim zakresie możemy podejrzeć wcześniej jakość zdjęcia. Jak sama nazwa wskazuje, jest to sprzęt bez lustra. Czyli nie ma zwykłego wizjera. Kadrowanie zdjęcia odbywa się przy użyciu niewielkieog ekranu. Dla osób, które przyzwyczajone są do aparatów typu lustrzanka może to być delikatnie trudne.

Elektroniczny wizjer

Jako że taki aparat nie ma lustra, elementem zastępującym je w niektórych modelach jest elektroniczny wizjer. Taki ekran pozwala na wyświetlenie obrazu z matrycy. Co istotne, te elementy pozwalają na uzyskanie całkiem niezłego poziomu nasycenia barw, jak również szczegółów. Warto jednak wspomnieć o tym, że aparaty bezlusterkowe niższej klasy zwykle są pozbawione takich wizjerów.

Czy jest to lepsze rozwiązanie niż wizjer optyczny? Niestety, odpowiedź na to pytanie brzmi – to zależy. Bo choć profesjonalna lustrzanka pozwala na wygodną pracę dzięki wizjerowi, to rozwój elektroniki sprawia, że te cyfrowe wizjery stają się coraz bardziej intuicyjne i proste w obsłudze. Jeśli zależy nam zatem na komforcie eksploatacji to bezlusterkowiec może być lepszym rozwiązaniem.

Nikon zdjęcie mężczyzny

Dla kogo bezlusterkowiec?

Ten aparat jest znacznie lepszym rozwiązaniem dla osób, które zajmują się fotografią statyczną. Czyli – jeżeli fotografujesz przedmioty, jedzenie czy architekturę, ale także ludzi, aparat bezlusterkowy może być znacznie ciekawszą propozycją. Tym bardziej, że można do niego dodatkowo podpiąć jeszcze różne obiektywy, zwiększające zakres możliwości.

Artystyczne zdjęcia

Jednym z największych atutów bezlusterkowców jest łatwe ustawienie kąta odchylanego dotykowego monitora. Szczególnie jest to widoczne w aparatach tego typu prodoukowanych przez firmę Nikon. Jak przeczytać możemy na stornie producenta, użytkownik jest w stanie szybko i łatwo przesuwać zdjęcia na ekranie. Ponadto, równie łatwe jest powiększanie fotografii – wystarczy jedynie stuknąć dwa razy w wybrany obszar, aby powiększyć go o 100%. To znacznie ułatwia pracę ze zdjęciami.

Czy bezlusterkowiec jest wygodny?

ponownie odwołamy się do produktów firmy Nikon. Przykładowo, te aparaty z serii Z pochwalić się mogą perfekcyjnym wyważeniem. Dzięki wyprofilowanemu uchwytowi bardzo dobrze leżeć będą w dłoni.

Warto też zwrócić uwagę na design panelu sterowania. Przykładowo, w urządzeniach wspomnianej już tutaj marki poszczególne przyciski były tak rozmieszczone, że każdy bez problemu i szybko jest w stanie opanować obsługę takiego aparatu. Wystarczy dosłownie kilka użyć, aby w pełni zaznajomić się ze wszystkimi opcjami aparatu bezlusterkowego. Poza tym, wszystkie najważniejsze funkcje są pod ręką. Dla przykłądu – wybieraki, przyciski ekspozycji czy AF-ON są rozmieszczone pod ręką.

Warto też wspomnieć o tym, że aparat bezlusterkowy jest tak skonstruowany, że nie ma większego problemu z jego przenoszeniem. Jest on bowiem niezwykle lekki.

Wszystkie informacje pochodzą z https://www.nikon.pl/pl_PL/products/category_pages/digital_cameras/mirrorless/overview.page

bezlusterkowiec nakładka na obiektyw

Bezlusterkowiec – podsumowanie

Kto powinien wybrać aparat bezlusterkowy? To idealna propozycja dla osób, którym zależy na możliwie wysokiej jakości fotografii. Tak jak napisaliśmy w tytule – jest to aparat dla pasjonatów. Ludzi, którym zależy na perfekcyjnym odwzorowaniu wszystkich szczegółów na pokazywanych zdjęciach. A przy tym, cenią sobie komfort oraz wygodę obsługi.

Dodaj komentarz