29 listopada 2022

Zastanawiasz się nad zakupem narzędzi? Wybór jest obecnie ogromny na rynku. Na jakie zestawy narzędzi warto postawić, aby były to dobrze wydane pieniądze? Na co zwrócić uwagę poszukując tego rodzaju produktów? Na te pytania odpowiadamy w tym artykule!

Po pierwsze – należy zastanowić się do czego potrzebujemy tego zestawu narzędzi. Inne bowiem urządzenia sprawdzą się w zastosowaniach profesjonalnych, na przykład w warsztacie, a zupełnie inne nadadzą się do użytku typowo domowego. Na co zatem zwrócić uwagę poszukując narzędzi?

Nie bój się “Chińczyków”

Kiedyś w branży narzędziowej panowało przekonanie, że nie warto wybierać narzędzi produkowanych w krajach Dalekiego Wschodu, ponieważ są one wykonane z kiepskich materiałów. I o ile te kilka-kilkanaście lat temu miało to sens, o tyle w tej chwili jest to twierdzenie pozbawione jakichkolwiek logicznych podstaw. Dlaczego?

Pamiętajmy o tym, że dziś praktycznie cały świat produkuje na Dalekim Wschodzie. W Europie czy Ameryce Północnej zostały już praktycznie pojedyncze fabryki sprzętu. Z reguły są to urządzenia klasy premium, zazwyczaj bardzo drogie w zakupie. Innymi słowy, trochę nie mamy wyboru i musimy wybrać “Chińczyka”.

Jakiego “Chińczyka” wybrać?

To całkiem dobre pytanie. Bo wbrew temu co można powszechnie usłyszeć, różne produkty wcale nie są takie same. I wcale nie są robione w jednej fabryce. Wybierając narzędzia warsztatowe warto postawić na produkty, które pochodzą od znanych firm. Co to właściwie znaczy?

Szukając narzędzi warto przede wszystkim patrzeć na warunki gwarancji. Poszukując odpowiednich narzędzi czytajmy dokładnie wszystkie założenia takiej ochrony. Zwłaszcza w zakresie ewentualnych problemów serwisowych. Sprawdźmy, jak wygląda kwestia ewentualnych napraw – dokąd musimy odesłać urządzenie (oby nie okazało się, że na przykład do Chin czy Hongkongu).

Kolejna kwestia – opinie

Szukając zestawów narzędzi warto sprawdzić ewentualne opinie użytkowników. Nie jest to większy problem, bo przecież w internecie wyszukać możemy bez większego problemu wszystko. Wystarczy zwykle wpisać nazwę produktu oraz frazę “opinie”.

Czy warto wierzyć w każdą znalezioną w ten sposób opinię? Cóż, to zależy. Pamiętajmy bowiem o tym, że wiele opinii to pisane przez opłacone osoby wypowiedzi. Czyli – równie dobrze możemy trafić na opinie reklamowe, a nie prawdziwych użytkowników. Kolejna kwestia, to nie wierzmy we wszystkie negatywne opinie na temat konkretnego sprzętu. Pamiętajmy o tym, że często Polacy lubią sobie zwyczajnie ponarzekać.

Gdzie szukać opinii?

Miejsc gdzie znajdziemy wypowiedzi na temat konkretnych zestawów narzędzi w internecie jest całkiem sporo. Począwszy od wszelkiego rodzaju forów internetowych, aż po Fejsbukowe grupy. Jakimś źródłem informacji mogą być również video testy na YouTube. Słowem – jest tego na pewno sporo. Czy warto wierzyć każdej informacji tam znalezionej? To zależy. Najlepiej wyciągnąć z tego po prostu średnią.

Gdzie kupić?

Wszystko zależy od tego ile mamy czasu. Czy w internecie jest taniej? To też niestety zależy. Przykładowo, na portalach aukcyjnych te same zestawy narzędzi potrafią być trochę droższe niż identyczne produkty w sklepach internetowych. A to wynika z faktu, że pokazanie ogłoszenia na portalu aukcyjnym oznacza dla sprzedawcy znacznie wyższe koszty. Po prostu.

Czy warto kupować narzędzia stacjonarnie? Jest to chyba wygodne rozwiązanie, choćby dlatego, że możemy narzędzia bez problemu przetestować, zobaczyć jak leżą w rękach i tym podobne. Nie ma co się oszukiwać, to też ważne!

Narzędzia profesjonalne

Jak je wybrać? Znaczenie ma nie tylko gwarancja, ale również ich parametry. Wybierając zestawy narzędzi nie warto na siłę oszczędzać. Czasem lepiej nawet kupić na zapas niż potem narzekać, że z jakiegoś powodu nie wystarczy – momentu obrotowego czy też mocy. W zastosowaniach profesjonalnych narzędzia muszą być gotowe do różnych wyzwań!

Nowe czy też używane?

Teoretycznie używane narzędzia są znacznie tańsze od nowych. W zasadzie jednak warto pamiętać o tym, że kupując sprzęt z drugiej ręki zawsze ryzykujemy. Nigdy bowiem do końca nie wiadomo jak był eksploatowany.

Dodaj komentarz