27 lutego 2024
samodzielnie skręcone meble

Szukając nowych mebli można zdobyć je na kilka sposobów. Kupienie jest najprostszym z nich, ale można także spróbować zrobić je samodzielnie. Można także wybrać się na targ staroci i spróbować odnowić meble, które się tam znajdzie. Która z dróg jest najlepsza i najwygodniejsza? Na to nie ma jednej i prostej odpowiedzi.

Nowe meble – kupić czy zrobić samemu?

Wybór nowych mebli do domu czy mieszkania to trudna decyzja. Wiele tutaj zależy nie tylko od naszego budżetu, ale również od miejsca, gdzie będą stały meble lub jaki wystrój planujemy mieć w domu. W grę wchodzi wiele czynników, ale te można zminimalizować do dwóch – nowe czy zrobione samemu? Jeżeli zależy nam na tym, by nasza przestrzeń mieszkalna wyglądała wyjątkowo, to najlepszym wyborem będzie zrobienie mebli samodzielnie. I wbrew pozorom, nie jest to takie trudne zadanie, choć wymaga odrobiny wprawy w posługiwaniu się narzędziami.

drewniany stolik kawowy

Jakie meble można zrobić samemu?

Tutaj bardzo wiele zależy od naszych zdolności manualnych oraz tego, czy mamy odpowiednie miejsce do przygotowania mebli. Garaż lub duży warsztat czasem będzie konieczne, jeżeli chcemy stworzyć coś okazałego, jak np. stół do jadalni. Tutaj już wymagana jest pewnego rodzaju wprawa oraz przede wszystkim doskonała znajomość materiałów, z których zamierza się korzystać. Można jednak obniżyć poprzeczkę i stworzyć coś zupełnie innego, a jednocześnie wyjątkowego. Wystarczy znaleźć lub kupić kilka europalet, by nasze wnętrza wyglądały jak z katalogu, a jednocześnie wyjątkowo. Takie palety mogą posłużyć do zrobienia łóżka, ale także stolika na kawę. Jak przygotować się do takiego wyzwania?

Jak zrobić łóżko z palet?

W przypadku robienia łóżka z palet nie będziemy potrzebowali dużej znajomości narzędzi czy technik. Wystarczą same podstawy. Do przygotowania łóżka potrzebujemy europalet – te można kupić lub spróbować zdobyć w magazynach, gdzie przewozi się różnego rodzaju towary. Oczywiście takie palety trzeba najpierw odpowiednio przygotować, czyli oczyścić z brudu czy piasku. Po tym zabiegu dobrze przetrzeć drewno szczotką z grubym włosiem oraz dodatkowo namoczyć. Później trzeba drewno zeszlifować. Tutaj dobrze mieć pod ręką szlifierkę oraz papier ścierny o granulacji 60 lub 80. Palety łączymy ze sobą z wykorzystaniem metalowych płaskowników i robimy to od spodu, by nie było widać łączeń. I to w zasadzie tyle. Trochę pracy, ale efekt może być olśniewający, a szczególnie w większych mieszkaniach.

meble z palet - nieobrobiona paleta

Jakie narzędzia są potrzebne do produkcji mebli?

Dobrze mieć odpowiedni zestaw narzędzi, jeżeli zabieramy się za samodzielne robienie mebli. Nie może zabraknąć młotka oraz piły do drewna. Do tego wkrętarka oraz szlifierka. Do podstawowych prac to powinno wystarczyć. Oczywiście nie wolno zapominać o zestawie wkrętów, gwoździ oraz śrub, bez których nie uda się nic ze sobą złączyć.

mężczyzna wśród narzędzi w warsztacie

Kiedy lepiej kupić gotowy mebel?

Jeżeli nie ufamy swoim zdolnościom manualnym, lepiej zdecydować się na kupno mebla, niż jego zrobienie. Przy robieniu mebli potrzebny jest także czas, bo taki proces sporo zajmuje. Jednak efekt może to wszystko wynagrodzić.

Dodaj komentarz