22 września 2023
zdrowe włosy

Jest wiele czynników odpowiedzialnych za stan naszych włosów i ogólnie skóry. Tak naprawdę tłuste włosy biorą się z przetłuszczającej się skóry głowy. Tak samo jest z łupieżem, który jest po prostu naskórkiem zbierającym się na włosach. Podobnie jak w przypadku problemów z cerą na twarzy można doszukiwać się niemal identycznych przyczyn i zależności. Wiele z nich można rozwiązać za jednym razem. Jednak niezbędne jest doszukanie się gdzie jest problem i zastosowanie domowej „terapii” złożonej z kilku kroków.

Hormony i kwestie diety

Mężczyźni mogą mieć problemy z powodu dużej ilości testosteronu. W przypadku kobiet dochodzi o zaburzeń gospodarki hormonalnej. Trudno jest walczyć z naszą naturą. W większości przypadków poleca się po prostu odczekanie i nie ingerowanie w hormony bezpośrednio. O wiele bezpieczniej jest zająć się kwestią diety i niedoborów, które naturalnie stabilizują wiele procesów zachodzących w ciele człowieka. Na początku trzeba spojrzeć na swój styl odżywiania, w którym nie powinno brakować warzyw, błonnika, wartościowych źródeł białka oraz węglowodanów złożonych. Braki w witaminach i minerałach powinny być uzupełniane. Jeżeli zależy nam na zdrowej cerze musimy skupić się na minerałach takich jak cynk. Witamin potrzebnych w utrzymaniu zdrowej skóry (także głowy) jest dużo więcej. Na początku witamina C zwalczająca wolne rodniki, biotyna niezbędna do eliminacji łupieżu i łojotoku skóry głowy oraz witaminy B2 i E. Każdą z nich można suplementować oddzielnie dzieląc sobie na posiłki w ciągu dnia.

Przetłuszczające się włosy

Higiena skóry głowy

W ostatecznym rozwiązywaniu problemów ze skórą głowy pomaga właściwa higiena. Wybór szamponu o naturalnym składzie (http://www.nivea.pl/produkty/pielegnacja-i-stylizacja-wlosow/typ-produktu/szampon) bogatym w witaminy. Mocne mechaniczne ruchy podczas mycia nie wchodzą w grę. Będziemy tylko pobudzać gruczoły łojowe i nie wyeliminujemy problemu skutecznie. Zaraz po myciu warto zastosować płukankę. Jest wiele różnych przepisów na jej zrobienie własnoręcznie w domu. Najprostsza składa się z połączenia cytryny i octu w proporcjach 2:2 łyżki. Bardzo ważna jest też higiena życia. Częste zmienianie poszewki poduszki, nie dotykamy skóry głowy i nie podrażniamy jej i używamy czystych szczotek i innych urządzeń mających kontakt ze skórą głowy. Nie polecam też chodzić w ciasnych czapkach, które powodują pocenie.

Dodaj komentarz