22 września 2023
Kobieta w słuchawkach

Każdy ze zmysłów jest równie ważny. Ich wzajemna współpraca decyduje o lepszym postrzeganiu świata. Nawet małe dzieci wiedzą, że dbanie o wzrok opiera się na odpoczynku od telewizji i komputera. Nasze zmysły smaku i dotyku także mogą być pielęgnowane. Jednak to słuch jako ostatni otrzymuje od nas najmniej spokoju. Współczesna młodzież w pewnym stopniu upośledziła ten zmysł redukując jego sprawność o niemal 15%. Oznacza to, że w wieku 16-17 lat człowiek słyszy tak samo jak 40-kilku latek.

Złe nawyki i natężenie dźwięku

Zniszczyć lub upośledzić słuch może przede wszystkim dźwięk. O czynnikach mechanicznych się nie mówi ponieważ ludzkie ciało jest delikatne i każdy wypadek może coś w nas uszkodzić. W przypadku ludzi młodych mówimy o dźwięku zbyt głośno słuchanej muzyki. Podkręcanie głośności na maksa zwłaszcza w słuchawkach grozi głuchotą już w średnim wieku. Niestety praca w pomieszczeniach gdzie natężenie dźwięku jest niezwykle wysokie nie sprzyja zdrowiu słuchu. Można się zabezpieczać specjalnymi nausznikami, jednak coraz mniej osób zakłada je regularnie. Niestety także mieszkanie w centrach miast oraz blisko lotniska powoduje problemy zdrowotne tego narządu.

wejście audio

Dobre słuchawki oraz muzyka w granicach rozsądku

Wielokrotnie potwierdzono zbawienny wpływ muzyki na samopoczucie, szybsze zdrowienie oraz wzrost motywacji. W żądnym wypadku nie warto z niej rezygnować. To jeden z elementów naszego życia, który tworzy je lepszym. Apeluję tylko o nie przekraczanie granicy jaką jest słuchanie muzyki w słuchawkach na pełnej głośności. Według lekarzy rozsądne jest trzymanie się około 60-70% głośności odtwarzacza. Bardzo istotne jest też nie przekraczanie czasu słuchania muzyki. Najlepiej po około 30 minutach robić sobie przerwę. Pamiętajcie, że im dłużej słuchacie muzyki o tym samym procencie głośności tym szybciej się do niego przyzwyczajacie. Przez to ciągle podkręcamy moc odtwarzacza mp3.

Zdrowsze jest słuchanie muzyki w obu słuchawkach zamiast tylko jednej. Bardzo ważna jest jakość słuchawek. Nie polecam sięgać po tanie douszne słuchawki z kiosków ruchu. Markowe i znacznie droższe modele mają czystszy dźwięk (https://eshop.sonymobile.com/pl/buy/pl-stereoheadsetmh750/) i co ważne potrafią wygłuszyć otoczenie. Powoduje to lepsze odbieranie dźwięków bez potrzeby podnoszenia głośności. Teraz pytanie, które z modeli są najzdrowsze? Odpowiedź to hybrydy. Półotwarte, czyli łączące w sobie niewielki rozmiar, ale nie wchodzące do ucha. Przetwornik jest dalej od bębenków a mimo to dźwięk trafia do nich czysto. Dokanałowe przy rozsądnym używaniu są jak najbardziej ok. Ale tutaj musicie postawić na jakość. Nie oszczędzać pieniędzy, bo zdrowie tak łatwo nie wróci. I prawdziwa mądrość życiowa na koniec. Najlepiej słuchać muzyki na głośnikach. 🙂

Dodaj komentarz