Jedzenie jest jedną z przyjemności, którą doświadczamy każdego dnia. Człowiek musi uzupełniać składniki odżywcze i mikroelementy by żyć. Na szczęście natura zadbała o to by spożywanie było czynnością przyjemną. Tym bardziej jeżeli potrafimy dobrze gotować i możemy regularnie spożywać zdrowe potrawy, które nam smakują. Rzeczywistość jest zgoła inna ponieważ bardzo często smak nie idzie w parze ze zdrowiem. Oczywiście można połączyć te dwa elementy w jedno, jednak statystyczny Polak tego nie robi.
Zaparcia i wzdęcia na zawołanie
Zwykle pojawiają się po dużych złożonych posiłkach. Podobno największe problemy mamy w okresie świątecznym. Przebywanie przy stole wigilijnym i ciągłe podjadanie sprawia, że zapychamy nasz żołądek, który nie jest magiczną przestrzenią bez dna. Próbując wszystko przetrawić zapychamy również jelita. Tak najprościej opisując powstają zaparcia. W przypadku wzdęć jest tak samo. Dużo jedzenia w krótkim czasie i brak ruchu między posiłkami. Pozycja siedząca co ciekawe nie jest najlepsza do trawienia. Już Leonardo Da Vinci wiedział, że efektywne i zdrowe trawienie odbywa się w pozycji stojącej. Dlatego zaraz po zjedzeniu warto spędzić kilkanaście minut stojąc lub powoli przechadzając się po mieszkaniu. Od bolesnych zaparć możemy uwolnić się także w normalne dni. Wystarczy zacząć spożywać więcej błonnika i pić czystą wodę regularnie między posiłkami. A co z suplementami i lekami? Oczywiście, że pomagają, ale nigdy nie powinny być stawiane wyżej niż zalecenia dietetyczne i nawykowe. Warto je stosować w początkowej fazie leczenia zaparć gdy dopiero wprowadzamy zmiany w naszym żywieniu.
Skoki cukru i przeciążona wątroba
Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną zależną od diety. Można nabawić się jej w niemal każdym wieku. Bardzo ważne jest by posiłki nie zawierały dużej ilości cukrów prostych. Uwaga także na przekąski i napoje słodzone. Częste skoki cukru mogą negatywnie wpłynąć nie tylko na produkcję insuliny. Powikłania takie jak palec cukrzycowy czy bóle głowy oraz często chodzenie do toalety mogą mocno uprzykrzyć życie. Wątroba jako jeden z ważniejszych organów związanych z filtrację również bywa przeciążona. Oprócz oczywistych rzeczy takich jak leki dochodzi jeszcze ciężkostrawne jedzenie. Nie mówię o tłuszczach. Problemem są smażone potrawy na głębokim tłuszczu. Te tłoczone na zimno oraz dodawane w rozsądnej ilości nie mają na nas negatywnego wpływu. Pieczenie i grillowanie także może okazać się dla nas mocno obciążające. Dlatego według zaleceń dietetyków nie powinniśmy przekraczać 1 ciężkostrawnego posiłku dziennie. Resztę dań gotujmy tradycyjnie, na parze lub jedzmy surowe.
Jeżeli chcesz powstrzymać zaparcia i inne problemy trawienne zajrzyj tutaj: http://www.stopzaparciom.pl/