4 marca 2024

W czasach, gdy panuje moda na zdrową, szczupłą i wysportowaną sylwetkę, paradoksalnie, wzrasta liczba osób zmagających się każdego dnia z kolejnymi, zbędnymi kilogramami. Polacy obecnie znajdują się w niechlubnej czołówce najbardziej otyłych narodów w Europie.

Otyłość – choroba cywilizacyjna

Otyłość należy do najgroźniejszych chorób przewlekłych dwudziestego pierwszego wieku, a leczenie jest niestety skomplikowane, długotrwałe oraz wymaga indywidualnego podejścia do konkretnego pacjenta. Szeroka oferta wysoko przetworzonych produktów bogatych w cukry, niezdrowe tłuszcze, konserwanty czy sztuczne barwniki, chrupków, zabójczych chipsów, stres oraz ograniczona aktywność fizyczna sprawiają, że u większości osób pojawia się nadmiar tkanki tłuszczowej w różnych częściach ciała. Otyłość prowadzi do rozwoju wielu schorzeń( np. cukrzycy typu II, nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, podwyższonego cholesterolu), zwyrodnienia stawów. Staje się przyczyną trudności z oddychaniem, bezsenności oraz osłabienia układu odpornościowego.

Zdrowy styl życia

Brak aktywności fizycznej połączony z niewłaściwą dietą w błyskawicznym tempie może doprowadzić nie tylko do poważnych problemów zdrowotnych, ale również zniekształcenia sylwetki w postaci nadmiaru tkanki tłuszczowej. Na początek warto przede wszystkim zmienić swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe, oraz styl życia. Głównym źródłem białka powinno być chude mięso, jajka i warzywa. Należy unikać natomiast węglowodanów prostych i produktów zawierających w swoim składzie cukier. Posiłki powinniśmy spożywać o stałych porach dniach, co przyspieszy przemianę materii. Niezwykle istotną rolę odgrywa również sposób przygotowywania poszczególnych posiłków, dlatego warto zainwestować w nowoczesne naczynia (np. philipiak garnki), wykonane z trwałych, wysokiej jakości materiałów, pozwalające zachować drogocenne witaminy i minerały zawarte między innymi w warzywach.innych, doświadczonych osób (np. philipiak opinie). Racjonalna dieta połączona z odpowiednim nawodnieniem organizmu i intensywną aktywnością fizyczną stanowi idealny przepis na walkę z nadwagą czy otyłością.


Wielu osobom, szczególnie nam – mężczyznom, jedzenie sprawia ogromną przyjemność, ale nie zapominajmy, że nie żyjemy wyłącznie po to, aby jeść!

Dodaj komentarz