12 września 2024

Wątroba stanowi centrum licznych i różnorodnych przemian biochemicznych takich jak między innymi: metabolizm węglowodanów, białek, tłuszczów, zdolność do magazynowania witamin i minerałów. Uczestniczy również w procesach neutralizacji substancji toksycznych raz w naturalny sposób oczyszcza szkodliwe produkty przemiany materii.

Najważniejszy organ

Wątroba, która waży około dwóch kilogramów, jest nie tylko zdecydowanie największym narządem organizmu ludzkiego, ale również najważniejszym. Posiada bowiem ogromny wpływ na funkcjonowanie wielu innych organów oraz układów: odpornościowego, krążenia, nerwowego czy hormonalnego. Dodatkowo produkuje żółć (niezbędna do prawidłowego trawienia), heparynę (reguluje krzepliwość krwi) oraz niektóre białka.

www.wolniodbolu.pl

 

Negatywne czynniki

Współczesny styl życia niestety negatywnie wpływa na pracę wątroby, która nie jest unerwiona, stąd też nie sprawia bólu. Zaburzenia funkcjonowania tego największego narządu mogą objawiać się w różny, nie zawsze typowy sposób. Co więcej przez wiele lat osoba chora nie czuje żadnych dolegliwości, a badania laboratoryjne nie wzbudzają jakichkolwiek podejrzeń. Tymczasem niewłaściwa, zbyt tłusta dieta, wysokoprzetworzone produkty, bezustanny pospiech i stres, jedzenie typu „fast food”, nadmiar alkoholu, kawy czy innych używek niszczą komórki wątroby, która wprawdzie ma właściwości regeneracyjne, ale nie jest niezniszczalna.

Preparaty na wątrobę

Osoby, które chcą zadbać o dobrą kondycję swojej wątroby, powinny przede wszystkim zmienić dotychczasowe nawyki żywieniowe oraz styl życia, a także zrezygnować z picia alkoholu. Prawidłowe działanie tego organu wspomaga tzw. dieta wątrobowa (niskotłuszczowa), która oznacza całkowitą eliminację z menu tłuszczów zwierzęcych, potraw smażonych i wzdymających. Warto również sięgnąć po specjalistyczne, ogólnodostępne preparaty farmaceutyczne (np. hepatil), poprawiające trawienie, regenerujące i wspierają ten organ w wielu procesach metabolicznych. Odpowiednie składniki (np. hepatil skład) sprawiają, że leki na wątrobę doskonale sprawdzają się w przypadku osób, które stosują ciężkostrawną dietę, przyjmują zbyt dużą ilość leków czy alkoholu.

 

 

Dodaj komentarz