27 lutego 2024

Wielkanoc, która w Polsce należy do najstarszych i najważniejszych świąt, wiąże się z określonymi symbolami, wieloma tradycjami oraz ludowymi zwyczajami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie. Każdy kraj ma jednak własne, nietypowe i często wręcz zaskakujące sposoby świętowania.

 Niemcy i strojenie drzewek

Charakterystycznym zwyczajem świątecznym w niemieckich domach jest ubieranie przed Wielkim Tygodniem drzewek kolorowymi jajkami w postaci pisanek lub wydmuszek (tzw. „Ostreierbaum”), stanowiące symbol życia.

www.wiadomosci.wp.pl

Czeskie pomlazki

W Czechach mężczyźni i chłopcy w poniedziałek wielkanocny, trzymając w dłoniach wierzbowe witki (tzw. „pomlazki”) udekorowane kokardami, dokonują symbolicznego smagania kobiet i dziewczyn. Zgodnie z przesądem zabawa ma zapewnić paniom młodość, zdrowie i płodność.

www.opole.tvp.pl/

Walka na jaja wielkanocne

Mieszkańcy Cypru natomiast malują pisanki tylko na kolor czerwony, który jest symbolem krwi Chrystusa. W Wielką Niedzielę, tuż przed śniadaniem, wykorzystują przygotowane wcześniej jajka na tzw. Bitwę na pisanki, polegającą na stukaniu jajkami między domownikami.

www.turystyka.wp.pl

Easter Egg Roll

Każdego roku w wielkanocny poniedziałek prezydent Stanów Zjednoczonych organizuje zawody w…toczeniu jaj przed Białym Domem.

www.rmf24.pl

Meksykańska fiesta

W najbardziej spektakularny sposób Święta Wielkanocne spędzają Meksykanie, gdzie świąteczne obchody trwają aż 14 dni! W tym okresie mieszkańcy Meksyku nie tylko uczestniczą w licznych nabożeństwach religijnych, ale również bawią się wspólnie na ulicach swoich miast.

www.mexicoentero.pl/

 

Dodaj komentarz