14 lipca 2024
wplyw wody

Systematyczne nawadnianie organizmu ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia, wagi, dobrego samopoczucia. Im bardziej regularnie pijemy wodę, będziemy mieli pewność, że wszystkie nasze narządy będą funkcjonowały bardzo dobrze i nie będą sprawiać nam problemów. Woda jest również czynnikiem ochronnym dla mózgu, gałki ocznej, rdzenia kręgowego. Ma również zasadniczy wpływ na rozwój płodu. Dlaczego powinniśmy pamiętać o tym, aby regularnie pić wodę?

Woda to życie. Nikt z tym nie polemizuje. Bez wody, którą pijemy, nie moglibyśmy na dłuższą metę normalnie funkcjonować: wstawać rano, pracować, uczyć się, bawić, odpoczywać. Woda – w dużym skrócie – pozwala organizmowi złapać pełny oddech oraz normalnie funkcjonować.

Już w wieku przedszkolnym jesteśmy uświadamiani, jak ważne w życiu każdego z nas jest to, aby pić wodę. Ta sama wiedza jest przypominana w wieku szkolnym. Wszystko po to, aby w dorosłość wejść w dobrej formie.

Ile wody powinniśmy pić dziennie?

Wszystko oczywiście zależy od tego, jaki tryb życia prowadzimy, jaką pracę wykonujemy, jak bardzo jesteśmy obciążeni pracą oraz stresem, czy uprawiamy regularnie sport. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest to, aby pić przynajmniej 1,5-2 litrów wody dziennie. Ważne jest to, aby nie pić takiej ilości w krótkim czasie, a rozłożyć picie na cały dzień (np. jedna szklanka na godzinę).

Jakie są podstawowe zalety regularnego picia wody?

Woda ma zbawienny wpływ na nasz organizm, reguluje wagę oraz procesy życiowe. Bez niej nie będziemy mogli normalnie żyć. Do najważniejszych zalet, które wynikają z regularnego picia wody, możemy wymienić:

– odpowiednie nawodnienie organizmu,
– ustabilizowanie procesów trawiennych, metabolizmu,
– zapewnienie prawidłowego funkcjonowania poszczególnych narządów,
– powstrzymywanie apetytu,
– ułatwienie kontroli wagi,
– redukcja cholesterolu w organizmie,
– pomoc w dotlenieniu organizmu,
– ujędrnienie skóry, ciała,
– minimalizuje bóle mięśniowe,
– poprawa pamięci,
– zwiększenie produkcji czerwonych krwinek.

Jak widać z powyższego zestawienia, woda to niezwykle ważny składnik, który sprawi, że nasze ciało, umysł, organizm, będą ze sobą bardzo dobrze współgrać. To przełoży się na lepszą kondycję, sprawność, zdrowie. Również spokojnie będziemy mogli trzymać dietę, trenować, realizować swoje hobby. Warto również zadbać o to, aby wodę dodatkowo wzbogacać – np. poprzez dodawanie naturalnych soków lub kawałków owoców.

Dodaj komentarz