21 lutego 2024
woda

źródło: https://pixabay.com/

Bez codziennego nawadniania organizmu czystą wodą człowiek nie przetrwałbym dłużej niż kilkadziesiąt godzin. Zapasy podskórnej tkanki tłuszczowej pozwalają funkcjonować przez wiele dni bez jedzenia. A gdy zajdzie taka potrzeba ciało wykorzysta do funkcjonowania naszą tkankę mięśniową, redukując jej ilość. Pytanie ile pić wody dziennie jest nie na miejscu. Nikt nie wyliczy dokładnej ilości, jaką należy spożywać przy danym wzroście, wadze, a nawet aktywności fizycznej. Co musimy zrobić, by nawadniać się wystarczająco?

Mityczne 2 litry wody

wody
źródło: https://pixabay.com/


Przeczytacie o tym w niemal każdym artykule dotyczącym zdrowego stylu życia. Mit dwóch litrów wody, który może być niebezpieczny dla zdrowia, przekazywany jest bez wstępnego przemyślenia. Umięśniony, wysoki i masywny mężczyzna może wypić dziennie nawet 5 litrów czystej wody i odczuwać pragnienie związane z jej niedoborem. Tak działa jego metabolizm i takie zapotrzebowanie mają jego mięśnie. Natomiast drobna kobieta, która nie uprawia żadnego sportu i pracuje w biurze po 8-10h zwykle nie potrzebuje więcej niż 2-3 litry wody. To zapotrzebowanie jest niezwykle indywidualne i nie można zmierzyć go żadnymi obliczeniami, bez znajomości stylu życia, szybkości metabolizmu oraz dokładnych parametrów ciała.

Czysta woda i woda z produktów spożywczych

danie
źródło: https://pixabay.com/


Niektóre artykuły biorą w nawias, wszystkie formy wody, także te z produktów spożywczych wliczające się w bilans dobowego zapotrzebowania. Owoce i warzywa mają w sobie sporo wody. Duża zawartość fruktozy w owocach eliminuje je z grona produktów, które można jeść bez opamiętania. Gotowany ryż potrafi wchłonąć nawet 300ml wody, co nie jest wartością nieznaczącą. Kolejna kwestia to mięso, które w połowie składa się z wody. Gdyby dodawać kolejne produkty spożywcze okaże się, że spożywamy ponad 1 litr wody dziennie, nie pijąc jej w postaci herbaty, wody butelkowanej czy soku. Nie radzę tworzyć rachunków, które obcinałyby ponad 1 litr wody z naszego codziennego zapotrzebowania. Zamiast matematyki polecam trochę praktyki. Zacznijcie pić wodę od rana do wieczora małymi łyczkami co kilkanaście minut. Możecie liczyć pełne szklanki lub butelki, które uda wam się spożyć. Róbcie to przez 7 dni a zobaczycie, jaka jest wasza średnia tygodniowa.

Dodaj komentarz