4 marca 2024
umywalka

źródło: https://pixabay.com/pl/

Dwukrotnie przekonałem się, że nie warto oszczędzać na baterii łazienkowej i kuchennej. Woda jako jeden z potężnych żywiołów posiada wiele cech, które wpływają na kran destrukcyjnie. Współczesne tanie baterie umywalkowe nie są wstanie wytrzymać dłużej niż 3-4 lat używania. Krany za czasów naszych dziadków pracowały bez awarii po 20 lat. To wstępny argument do tego by nigdy nie oszczędzać na tym sprzęcie. Ale to nie wszystko co warto wiedzieć o dzisiejszej armaturze kuchenno-łazienkowej.

Nowoczesna bateria dla wygodnych

baterie umywalkowe
źródło: https://pixabay.com/pl/

Znajdziecie je w każdym markecie budowlanym oraz sklepach z armaturą łazienkową i kuchenną. Występują w rozmaitych odmianach. Szczególnie popularne baterie umywalkowe posiadają odchylaną do góry i na boki główkę w formie szerokiej długiej klamki. Wykonane z mosiądzu przetrwają tysiące litrów przelanej wody. Drugą pod względem popularności odmianą są baterie z korkiem klik klak. Rozpiętość cenowa jest bardzo duża. O tym, że jeden kran kosztuje 150 złotych zaś drugi 350 złotych decyduje desing oraz materiał. Ceramiczne wykończenia i czarny lub złoty kolor znacznie podbijają cenę. Czerń uzyskiwana jest zwykle ze specjalnego stopu materiału, zaś złoto to głównie farba, która musi być szczególnie chroniona przed działaniem wody. Nie ma ucieczki przed nowymi technologiami także w łazienkach. Nie jestem ich fanem ze względu na dużą trudność w ustawieniu idealnej temperatury wody.

Trudno dostępne klasyczne kurki

bateria umywalkowa
źródło: https://pixabay.com/pl/

Krany posiadające klasyczne kurki są obecnie białym krukiem w przedziale cenowym 50-100 złotych. Większość sklepów „dla domu” nie oferuje ich zbyt wielu. To co znalazłem w ofercie Praktikera, to głównie drogie baterie wannowe oraz umywalkowe do łazienek. W kuchni coraz trudniej zainstalować taki relikt przeszłości, który w mojej opinii jest nie do zastąpienia. Jego awaryjność jest niższa od wersji nowoczesnych. Główna rzecz, która się psuje to kurki, ale tylko pod warunkiem, że kupiliście sprzęt niskiej jakości. Wybierając baterie za 150 i więcej złotych nie spodziewajcie się problemów przez najbliższe kilka dobrych lat. Jedynie bardzo twarda woda może powodować szybsze zużycie pokręteł. Żeby tego uniknąć trzeba przynajmniej raz w miesiącu wykonać mini konserwację kranu specjalną substancją. Ten rodzaj kranu zawsze będzie wygodny, ze względu na łatwe dostosowanie temperatury wody. Rekomenduję go bardziej niż nowoczesne wersje, w szczególności do łazienek i kabin prysznicowych.

Dodaj komentarz