27 lutego 2024

Zawał mięśnia sercowego stanowi ogromne obciążenie zarówno dla całego organizmu jak i psychiki. Większość pacjentów zmaga się bowiem z wszechobecnym stresem zawałowym, który wynika głównie ze strachu przed kolejnym atakiem choroby wieńcowej, koniecznością regularnego przyjmowania różnorodnych leków czy zmiany dotychczasowego stylu życia.

Pierwsze tygodnie po zawale

Zawał serca wprawdzie należy do niebezpiecznych chorób, ale wiele osób po przebytym zawale prowadzi normalne życie pod warunkiem, że przestrzegają kilku podstawowych zasad. Ogromną rolę w procesie rekonwalescencji odgrywa przede wszystkim odpowiednia profilaktyka wtórna, która polega na wyeliminowaniu najważniejszych czynników ryzyka takich jak hipercholesterolemia, nadciśnienie tętnicze, nadwaga i otyłość oraz…palenie papierosów. Proces rekonwalescencji rozpoczyna się już w szpitalu, gdzie pod czujnym okiem doświadczonego rehabilitanta pacjent uczy się prawidłowego oddychania. W pierwszych tygodniach po zawale należy natomiast jak najwięcej odpoczywać, żyć w zwolnionym tempie, a także unikać sytuacji stresowych. Z biegiem czasu można natomiast zająć się aktywnością fizyczną: jazdą na rowerem (doskonale wzmacnia pracę mięśnia sercowego), pływaniem czy spacerowaniem. Proces rekonwalescencji po przebytym zawale obejmuje również systematyczne wizyty u lekarza, przyjmowanie przepisanych leków oraz samodzielną kontrolę ciśnienia i pulsu.

Dieta po zawale

Ogromną rolę w procesie rekonwalescencji odgrywa odpowiednio zbilansowana dieta, która powinna być przede wszystkim lekkostrawna, bogata w błonnik oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe, warzywa i owoce. Pacjenci po zawale powinni natomiast unikać tłustych potraw, dużej ilości zarówno cukru jak i soli, produktów z dużą zawartością cholesterolu (tłuste mięsa, nabiał wysokotłuszczowy) i sodu. Należy również wyeliminować napoje zawierające w swoim składzie kofeinę. Dieta musi być dostosowana do stopnia aktywności ruchowej danego pacjenta, stąd też wartość kaloryczna poszczególnych osób może się znacznie różnić.

 

Dodaj komentarz