21 lutego 2024
Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna

O tym, że aktywność fizyczna jest niezbędna do utrzymania zdrowia wie nawet małe dziecko. I wcale nie mówię tutaj o sporcie. Chodzi po prostu o aktywność ciała, którą mogą być nawet spacery. Z jednej strony mamy badania naukowe zaś z drugiej doświadczenie trenerów i osób zajmujących się sportem. Napisze wam co sam o tym myślę i przytoczę kilka przykładów zdrowej aktywności i jej częstotliwości w ciągu tygodni i miesięcy. Te informacje pozwolą wam samemu dopasować formę i długość aktywności mającej wpływać pozytywnie na wasze zdrowie.

Strona naukowa przedstawia swoje wyniki w bardzo dużym spektrum. Często są to godziny w miesiącu lub roku, które powinniśmy spędzić w pozycji stojącej lub chodząc. Nie wiem czy wiecie, ale pozycja stojąca jest uważana za najzdrowszą. Długie siedzenie powoduje nacisk na organy wewnętrzne oraz osłabia kręgosłup wraz z mięśniami stabilizującymi. To dlatego radzą nam by na 1 godzinę przed komputerem robić sobie 15 minut spaceru po pokoju. Podejście naukowców do ustalenia ilości aktywności fizycznej w tygodniu nie przekładają się na praktykę. Z badań wynika, że wystarczy około 2-3 godzin spacerów tygodniowo. Nie mówi się o ich rozłożeniu na dni co jest o wiele ważniejszym kryterium. O wiele bardziej korzystne jest zrobienie 20 minutowego spaceru każdego dnia niż trzech spacerów po godzinę w ciągu tygodnia. Ciało każdego dnia potrzebuje tego samego bodźca by łatać niedobory.

Jeśli chodzi o aktywność sportową wystarczą nawet 2 godziny w tygodniu. Mogą być to sesje 2 treningów po godzinę lub 4 sesje treningów po 30 minut. Te pierwsze lepiej wpłyną na regenerację i rozwój sylwetki. Drugie pozwolą sprawniej budować wytrzymałość i siłę. Im częściej coś robimy tym szybciej się uczymy. Tak samo jest z częstszymi i krótszymi treningami niż długimi sesjami 2 razy w tygodniu. Tak naprawdę nie ma znaczenia jaki sportu uprawiamy. Jeżeli podchodzi po aktywność tlenową i mięśniową zalicza się do spełnienia tygodniowego minimum dla zdrowia. Włączając codziennie 20 minutowe spacery o tej samej porze dnia można uzyskać także lepsze dotlenienie oraz szybciej spalić nadmiar tkanki tłuszczowej. Jest to fakt naukowy oraz potwierdzona informacja związana z doświadczeniem.

Dodaj komentarz