14 lipca 2024
Jama ustna

Jama ustna

Pewnie dla większości z was higiena jamy ustnej wiąże się tylko z porannym i wieczornym myciem zębów. Kiedyś też tak myślałem i tylko to robiłem. Jednak zmiana mojego podejścia do tego rodzaju higieny pojawiła się niespodziewanie. Nigdy nie miałem problemu z zębami aż tu nagle zaczęły dopadać mnie pierwsze bóle. W takim momencie człowiek zaczyna uważać na swoje zdrowie i postępować rozważniej. Zmieniłem swoje podejście do dbania o całą jamę ustną wprowadzając pewną rutynę, o której zaraz powiem.

Rutyna poranna

Tuż po wstaniu każdy z nas idzie do ubikacji. W tym momencie pasowałoby zrobić coś z nasza jamą ustną na rzecz usunięcia złych bakterii. Zjedzenie posiłku od razu po wstaniu nie jest najzdrowszą opcją. Nauczyłem się, że poranek jest najlepsza porą na użycie płukanki do ust oraz skrobaczki do języka. Na początku zajmujecie się językiem i skrobiecie go dokładnie i delikatnie. Po tym wystarczy wypłukać jamę ustną pierwszą lepszą płukanką. To w zupełności wystarczy by smak waszego posiłku nabrał całkiem nowego wymiaru. Poza tym usunęliście wszystkie nieprzyjemne bakterie, które nagromadziły się w nocy. Następnie zjadacie śniadanie i dopiero po nim myjecie zęby szczotką i pastą.

Środek dnia i wieczór

W reklamach past do zębów dentyści mówią o myciu ich w ciągu dnia. Kto ma czas po każdym posiłku sięgać po szczotkę? Chyba tylko osoby pracujące w domu. Ale od czego są gumy do żucia bez cukru. Przynajmniej po jednym głównym posiłku w ciągu dnia warto żuć gumę. Usuwa resztki jedzenia pozostające między zębami. Oprócz tego odświeża oddech.

Wieczorem po ostatnim posiłku polecam umyć zęby i jeszcze raz użyć płukanki około 30 minut przed snem. Moim zdaniem stosowanie skrobaczki do języka powinno być ograniczone tylko do rana. Język ma sporo dobrych bakterii, których nie można ciągle usuwać mechanicznie. Wystarczy poranne skrobanie by pozbyć się tych, które psują poranny smak śniadania oraz wpływają na brzydki oddech. Specjalnie nie podaję informacji na temat pasty do zębów ponieważ znajdziecie ( http://www.gaba-dent.pl/pl_PL/1029/Teeth-Care-Landingpage.html) w linku, który podałem. Dobór pasty jest kwestią indywidualnych problemów takich jak brzydki zapach z ust, bolące i wrażliwe zęby lub mocno żółty kolor kości wymagający wybielenia. Te wszystkie rady wydają się bardzo proste, ale utrzymanie takiej rutyny jest dla Polaków bardzo trudne. Pokazują to statystyki dentystyczne wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych mających niemałe problemy ze zdrowiem jamy ustnej.

Dodaj komentarz