14 lipca 2024
Alkohol i sport

Alkohol i sport

Napoje alkoholowe, imprezy oraz zwolnienie hamulca raz na jakiś czas to trudne tematy dla sportowca. Mógłbym podsumować to jednym słowem „ wykluczone” niemniej jednak trzeba przyjrzeć się temu bliżej. Jak alkohol wpływa na osiągane sukcesy sportowe amatorów? I na ile możemy sobie pozwolić jeśli chodzi o imprezy i używki by utrzymać formę? Cały czas mówię tutaj o sportowcach amatorach oraz ludziach, którzy rekreacyjnie ćwiczą by utrzymać szczupłą sylwetkę.

Alkohol w życiu sportowca amatora

Ciągle używam określenia „sportowiec amator”. Odnosi się ono do każdej osoby, która chociaż 2 godziny tygodniowo poświęca jakiejś dyscyplinie sportu. Chcąc utrzymać efekty swoich treningów musimy uważać na dwie rzeczy. Pierwsza to same treningi a mianowicie ich zmienna intensywność. Raz trenujemy ciężko, raz średnio a raz lekko by rozwijać nasze ciało bez powodowania chronicznego zmęczenia i przetrenowania układu nerwowego. Druga rzecz to odżywianie. Liczy się zarówno ogólna ilość jedzenia (kilokalorie) jak i jego jakość. W momencie gdy ilość pokarmu znacznie wzrośnie a przy tym jego jakość spadnie możemy stracić wypracowaną szczupłą sylwetkę. Nieco inaczej wygląda sprawa niższej kaloryczności, ale wciąż wysokiej jakości jedzenia. Wprowadzenie alkoholu raz w tygodniu w ilości 1-2 piw nie wpłynie negatywnie niemal na żadne sportowe osiągi. Dopiero większe dawki powtarzane częściej niż raz w tygodniu mogą zacząć psuć nasze założenia treningowe. Im więcej procentów w trunku tym gorzej dla naszego ciała. Będąc pijani oraz rano na kacu jesteśmy odwodnieni. To jedna z najgorszych rzeczy dla sportowca i zdrowego człowieka. W takim stanie nie zbuduje się mięśni ani nie spali efektywnie tłuszczu z brzucha.

Inne używki i ich wpływ na treningi

Niektórzy kulturyści podobno używają marihuany do tego by polepszyć regenerację mięśni. Nie słuchajcie tych bzdur ponieważ taka metodyka bywa później uzależniająca a pozytywne efekty tego nielegalnego w Polsce zioła szybko przerodzą się w problemy zdrowotne. Palenie papierosów jest jednym z najgorszych nałogów ponieważ wpływa negatywnie na nasze płuca, kondycję, serce i wszystkie wyniki sportowe. Zapomnijcie o biciu rekordów na trasie biegowej lub podczas zajęć crossfit. Inną używką są napoje z kofeiną, które mimo iż legalne mogą wysadzić twoje serce niczym balon z wodą przy przedawkowaniu. Sama kofeina równiej w dużych ilościach powoduje efekt odwrotny do zamierzonego. Wszystko z głową moi drodzy.

Dodaj komentarz