22 września 2023
na dworze

źródło: https://pixabay.com/pl/

W lidze niemieckiej kontuzje kolan zdarzają się najrzadziej spośród wszystkich lig zawodowej piłki nożnej. Dlaczego tak się dzieje? W tym kraju dba się o piłkarzy i wie, że każdy drogi transfer to inwestycja, która musi się spłacić. Tym samym treningi traktuje się jako obowiązek. A wykorzystanie technologii i nauki w zawodowym sporcie stoi na najwyższym poziomie. By zachować zdrowe i mocne kolana nie potrzebujecie drogiej technologii.

Balansuj bez sprzętu

deska
źródło: https://pixabay.com/pl/

Wszelkie kontuzje kolan biorą się ze słabej mobilności całej struktury kolana, jego siły oraz brak umiejętności szybkiego powrotu do naturalnej pozycji. Gdy podczas biegu źle postawimy stopę możemy nabawić się kontuzji. Profesjonalni sportowcy mają w tygodniu kilka zajęć dotyczących kolan, które polegają na balansowaniu. Na początku ćwiczenie, które nie wymaga od was żadnego wkładu finansowego. Stajecie na jednej nodze i macie utrzymać się przez minutę. Na początku problem sprawi 30 sekund. To bardzo źle ponieważ pokazuje w jak złym stanie są dzisiejsi ludzie. Utrzymanie się zarówno na jednej jak i drugiej nodze przez 3-4 minuty powinno być proste. Teraz kolejne ćwiczenie utrudniające. Stojąc na jednej nodze zaczynacie wystawiać drugą na bok, do przodu, do tyłu lub po skosie tworząc literę X połączoną z obu nóg. To samo robicie z rękami. Takie dziwne pozycje pozwalają znacznie wzmocnić kolana i nauczyć was utrzymania równowagi w trudnych pozycjach. To pierwszy tani krok do zdrowia i sprawności.

Balance board lub beret

Dwa genialne gadżety, które są na wyciągnięcie ręki i bardzo blisko Niemieckiej myśli szkoleniowej. Pierwszy to drewniana lub plastikowa deska posiadająca pod spodem wybrzuszenie. Nazwa balance board mówi wszystko. Jest to przyrząd do balansowania ciałem. Stajemy na nim i utrzymujemy równowagę. Zaawansowane osoby mogą wykonać nawet przysiady, które znacznie wzmocnią wasze mięśnie głębokie i mogą pomóc w poprawie techniki. Drugi gadżet to tak zwany beret, czyli pompowana płaska piłka z wypustkami. Również służy do utrzymania równowagi na jednej lub dwóch nogach oraz ćwiczeniu. Można wykonać na niej przysiady jednonóż, martwy ciąg na jednej nodze, plank oraz pompki nierówne. Polecam wybrać jedno z tych akcesoriów i stosować co drugi dzień w 10-15 minutowych sesjach treningowych. Wasze kolana wam za to podziękują.

Dodaj komentarz