Choć na wiele lat kasze odeszły w zapomnienie, dziś powracają na nasze stoły. Spożywany je nie tylko w sposób tradycyjny, ale także w postaci ciekawych i bardzo smacznych dań. Dlaczego kasze powinny znaleźć się w jadłospisie wszystkich osób dbających o zdrowie?
Źródło błonnika, witamin i minerałów
Eksperci zajmujący się żywieniem nie bez powodu podkreślają, że kasza powinny urozmaicać nasze codzienne menu. Kasze zawierają wiele cennych składników odżywczych, a przy tym są lekkostrawne i przyjazne dla układu pokarmowego. Przede wszystkim są one źródłem węglowodanów. Liderem pod tym względem jest kasza manna. W kaszach znajduje się także mnóstwo niezwykle ważnego w diecie błonnika, szczególnie w kaszach gruboziarnistych – jęczmiennej perłowej, prażonej całej i gryczanej. Poza tym kasze dostarczają minerałów, takich jak: fosfor, potas, cynk, magnez i witamin z grupy B.
Najpopularniejsze rodzaje kasz i ich zastosowanie
Jęczmienna – w sklepach można znaleźć pęczak gruby lub średni, są to kasze idealne do duszonych mięs, sosów, a nawet risotta. Z kolei drobniejsza kasza perłowa sprawdzi się jako dodatek do zup i zapiekanek. Kasza jęczmienna łamana to świetny dodatek do zup i drugich dań.
Gryczana – ma bardzo szerokie zastosowanie w kuchni, od kotletów i potrawek do zapiekanek i farszów do pierogów. W niektórych kuchniach regionalnych przyrządza się ją także na słodko.
Pszenna – gruba kasza pszenna to pęczak, który często trafia na nasze talerze jako dodatek do drugich dań a najdrobniejsza kasza pszenna – manna najczęściej jest serwowana na słodko, np. na mleku z konfiturami.
Kuskus – to także kasza z pszenicy, ale twardej zwanej durum. Oprócz właściwości odżywczych jej zaletą jest łatwość przygotowania – wystarczy zalać ją wrzącą i posoloną wodą, a następnie odstawić na ok. 5 minut. Można ją także ugotować na wodzie lub mleku.
Z prosa – inaczej jest nazywana kaszą jaglaną. Świetnie smakuje zarówno na słono, jako dodatek do zup i mięsa, jak i na słodko – z mlekiem, budyniem, twarogiem, owocami.
Gryczana, pęczak czy manna – która kasza jest najzdrowsza?
Pragnąc odżywiać się zdrowo i świadomie, warto wiedzieć, że poszczególne rodzaje kasz różnią się nie tylko wyglądem, smakiem i kalorycznością, ale także zawartością witamin i minerałów. Jeśli chcielibyśmy wskazać dwa pierwiastki, których kaszy dostarczają w największych ilościach to z całą pewnością jest to fosfor i bardzo ważny w diecie współczesnego człowieka magnez. Najwięcej magnezu, bo 218 g w 100 g, znajduje się w kaszy gryczanej. Dla porównania kasze perłowa i pęczak mają go już tylko 45 g, a kasza manna 18 g. Kasza gryczana wiedzie także prym pod względem zawartości witaminy z grupy B, sporo tych składników znajdziemy także w kaszach jaglanej i jęczmiennej. Z kolei osoby cierpiące na niedobór witaminy PP, powinny jeść kaszę jęczmienną perłową.
Jeśli mamy wątpliwości, którą kaszę wybrać, pewną wskazówką może być fakt, że kasze gruboziarniste mają więcej składników odżywczych niż drobnoziarniste. Te ostatnie tracą je podczas procesu produkcji.