27 lutego 2024

Jeszcze do niedawna kosztowna diagnostyka komputerowa samochodu była możliwa wyłącznie w dużych, nowoczesnych warsztatach lub w autoryzowanych stacjach obsługi. Rozwój techniki i technologii sprawił natomiast, że podstawowa diagnostyka stała się dostępna dla każdego właściciela samochodu, dzięki rozbudowanym smartfonom oraz odpowiedniej aplikacji.

Podstawowe funkcje

Niezbędnym elementem, umożliwiającym wykonanie diagnostyki pojazdu z poziomu telefonu komórkowego, jest: interfejs diagnostyczny („odczyta sygnały z gniazda OBD), laptop lub smartfon oraz odpowiedni program, który przetworzy sygnały. Dobry program, zmieniający smartfon lub tablet w urządzenie diagnostyczne, powinien przede wszystkim: odczytywać rzeczywiste parametry pracy silnika, wyświetlać zarejestrowane kody błędów, a następnie je kasować. Aplikacja pozwala sprawdzić między innymi: napięcie w instalacji elektrycznej, ilość zużywanego przez auto paliwa, obciążenie silnika, a nawet położenie przepustnicy. Obecnie na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje interfejsów diagnostycznych: z łącznością Bluetooth (idealnie sprawdzają się w przypadku telefonów z Androidem) oraz WiFi (dla posiadaczy iPhone`a). W ofercie poszczególnych producentów znajduje się interfejs bezprzewodowy lub z klasycznym połączeniem kablowym (końcówka USB do połączenia z laptopem bądź dodatkowa „przejściówka” ze smartfonem).

 

Podstawowe elementy

Rozpoczęcie diagnostyki z użyciem smartfona wiąże się z koniecznością podłączenia do gniazda OBD, które zwykle znajduje się wewnątrz samochodu (w okolicach bezpieczników, po lewej stronie kolumny kierowniczej). System pokładowej diagnostyki OBD II posiada zdecydowana większość pojazdów wyprodukowanych po 2000 roku, a nawet niektóre auta niemieckie i amerykańskie od… 1996 roku. Wszystkie modele na świecie mają obowiązek kodować i przesyłać dane w podobny sposób, dlatego diagnostyka przez smartfon możliwa jest bez względu na markę danego pojazdu czy model.

Dodaj komentarz