22 września 2023
mięso

źródło: https://pixabay.com/pl/prosiaka-fry-mi%C4%99so-wieprzowina-720400/

Człowiek jest istotą wszystkożerną i zawsze taką był. Coraz więcej ludzi stara się nam wmówić, że jakiś produkt spożywczy „nie jest dla człowieka”. Tak naprawdę możemy jeść niemal wszystko pomijając trujące i surowe pokarmy. Naprzeciw ruchu wegetarian i wegan stanęła jakiś czas temu grupa ludzi promująca jedzenie w stylu człowieka z paleolitu. Tak zwana dieta paleo jest niczym innym jak odzwierciedleniem tego co spożywali człekokształtni jeszcze kilkanaście tysięcy lat temu.

naandertalczycy
źródło: https://pixabay.com

Założenia diety paleo są całkiem proste. Spożywacie tylko, to co spożywał człowiek pierwotny. Zastanówmy się co taki człowiek jadł? Oczywiście wszelkiego rodzaju mięsa, owoce, warzywa i być może także nabiał w postaci mleka. Także orzechy, pestki i nasiona możemy dorzucić do listy możliwości. Coś poza tym? Na pewno nie było białego cukru, pszenicy i żadnych warzyw uprawianych dzisiaj. Zapomnijcie o wszelkich przetworzonych produktach spożywczych pakowanych w plastiki. Jedyną słodką rzeczą dla was jest miód. Prawdziwy miód od pszczół nie syrop glukozowo-fruktozowy. W skrócie można powiedzieć, że jemy tłusto, białkowo a witaminy czerpiemy z owoców i warzyw.

Paleo promowana jest jako dieta odchudzająca. W pewnym stopniu jest to jedna z lepszych diet do redukcji tkanki tłuszczowej. Nie ma w niej węglowodanów a kaloryczność opiera się na tłuszczu i proteinach. Oczywiście nie każdy będzie czuł się na niej jak w niebie. Niektórzy poczują się świetnie i uzyskają efekt redukcji tłuszczu. Inni mogą nabawić się niestrawności i problemów żołądkowych z powodu dużej ilości tłuszczu. To samo tyczy się odżywiania w sposób wegański. Wady i zalety mogą się ostatecznie równoważyć. Każdy człowiek wyciągnie coś dobrego z pradawnego stylu odżywiania paleo. W końcu eliminujemy w 99% produkty, które obecnie szkodzą naszemu zdrowiu na rzecz natury.

Dodaj komentarz