27 września 2023
chodzenie po górach

źródło: https://pixabay.com/pl/buty-turystyczne-kij%C3%B3w-turystyka-276794/

Rozpoczęcie aktywności fizycznej dla człowieka, który zawsze był leniwy i nie czerpał radości ze sportu będzie trudne. Ale od czegoś trzeba zacząć. Zawsze powtarzam, że najlepiej zacząć od spacerów. Chodzenia na długie wędrówki każdego dnia. Na początku mogą być, to nawet 20 minutowe spacery z psem. Kolejnym krokiem wcale nie jest bieganie. O wiele lepszym sposobem na podniesienie intensywności jest sięgnięcie po kijki do nordic walkingu i rozpoczęcie treningu bardziej dynamicznego chodu.

Nie tylko dla osób starszych

Ludzie uważają, że nordic walking jest dla osób starszych. Takie myślenie bierze się z braku wyobraźni i kompletnej nieznajomości techniki wykonywania tej aktywności o czym napiszę później. Z kijkami chodzić mogą dzieci, młodzież osoby w sile wieku lub zbliżające się do trzech cyfr. Mogą być to osoby szczupłe, otyłe, umięśnione i o dowolnym wzroście. Granice, które stawiają ludzie nie mający żadnego pojęcia o sporcie i aktywności fizycznej zawsze powinny być łamane. Nie słuchajcie zwłaszcza tych, którzy nigdy nie mieli kijków do NW w ręku.

Zła technika zniechęca i tworzy złe opinie

sport
źródło: http://www.harrachov.com

Każdy sport najlepiej zacząć od nauki poprawnej techniki pod okiem instruktora. On wytknie wam błędy i skutecznie poprawi osiągi sportowe. Ponad połowa ludzi uprawiająca Nordic walking nie stosuje nawet ułamka techniki. Tak naprawdę uprawiają chodzenie z kijkami ciągniętymi za sobą. Prawidłowy ruch polega na zamaszystym ruchu dłonią i podparciu kilka w taki sposób by płynnie osiągać prędkość wyższą niż przy chodzeniu. Ruszanie rękami, stawianie dużych kroków i ciągła praca całym ciałem nad stabilnością ruchu sprawia, że spalanie kalorii jest dużo wyższe a siła ciała wzrasta z każdym treningiem. Większość ludzi, to karykatury, przez które ten sport jest wyśmiewany. A tak naprawdę jest jednym z najzdrowszych sposobów na aktywność sportową dla ludzi w każdym wieku.

Dodaj komentarz