14 lipca 2024
tuning

źródło: http://foter.com/

Okleiny termoplastyczne w postaci folii imitującej konkretny materiał lub w jednolitym kolorze to narzędzie profesjonalnego tunera oraz nowoczesnego reklamodawcy. W rękach zawodowca oklejanie przedmiotów przy pomocy foli termokurczliwej wydaje się proste. Nawet amator da sobie radę z nanoszeniem jej na płaską powierzchnię. Problemy pojawiają się przy skomplikowanych kształtach. Możliwości, jakie dają okleiny, są ogromne zarówno w przemyśle, jak i prywatnym zastosowaniu czysto estetycznym.

Od karoserii auta po ramę roweru

folia carbon
źródło: http://foter.com/

Zastosowanie folii z tworzyw sztucznych, jako materiału pod kolorową reklamę na karoserii samochodowej, znane jest od kilkunastu lat. Z biegiem czasu usługa oklejania karoserii dla klientów indywidualnych stała się przystępna cenowo i bardziej opłacalna niż lakierowanie. Jednolite folie samochodowe monometryczne o dowolnym kolorze i odcieniu to tani sposób na pokrycie jednolitych powierzchni. Mogą znaleźć się na nich nadruki reklamowe 3D oraz imitacja różnych materiałów. Polimer to drugi rodzaj materiału, który może posłużyć za bazę naszej okleiny. Charakteryzuje go dłuższy termin przydatności i plastyka, która przydaje się do oklejania karoserii o zmiennych kształtach. Dla skomplikowanych, pod względem obszaru roboczego projektów, wykorzystuje się najdroższe na rynku folie wylewane. Popularna wśród tunerów folia carbon, którą można okleić nie tylko maskę, drzwi czy dach, świetnie nadaje się na deskę rozdzielczą czy nawet całe felgi. Należy pamiętać, że skomplikowane do oklejenia powierzchnia felgi, będzie wymagała droższego gatunku foli termoplastycznej o długim okresie przydatności. Jednoślady z napędem silnikowym lub nożnym, czyli rowery także mogą zostać tuningowane przy pomocy folii.

skrzynia biegów
źródło: http://foter.com/

Należy pamiętać, że po 3 latach tani rodzaj okleiny będzie wymagał wymiany. Tylko drogie folie wylewane wytrzymają ponad 6 lat, ze względu na grubość oraz najlepsze właściwości dostosowania do powierzchni.

Oklejanie mebli i urządzeń elektronicznych

meble
źródło: http://foter.com/

Folie do oklejania mebli wykonane są z taniego materiału (papieru o gramaturze do 140g/m2 pokrytego silikonem) oraz kleju na bazie wody i poliakrylanu. Ich wadą jest brak właściwości plastycznych, które folie termokurczliwe uzyskują po użyciu ciepła. Dlatego często lepiej zapłacić za okleiny samochodowe. One nie ograniczają nas tylko do płaskich powierzchni. Można pokryć nimi nawet urządzenia elektroniczne takie jak obudowa komputera stacjonarnego lub laptopa, kontroler do gier czy lampkę stojącą na biurku. Wybierając imitację materiałów takich jak włókno węglowe lub błyszcząca stal, otrzymamy nowy design przedmiotu, który stanie się jedyny w swoim rodzaju.

Dodaj komentarz