27 lutego 2024
zdjęcie kobiety robiącej zdjęcie

Robienie zdjęć to jedna z tych form relaksu, która bardzo szybko może zamienić się w prawdziwą fascynację. Chcąc wykonywać naprawdę ciekawe zdjęcia, nie wystarczy jednak samo zamiłowanie, ani nawet dobry aparat. Potrzebna jest jeszcze odpowiednia wiedza teoretyczna i praktyczna. Dzisiaj krótko o tym gdzie się uczyć fotografii, by móc w przyszłości wykonywać naprawdę udane zdjęcia.

Co to znaczy: robić dobre zdjęcia?

Wbrew temu, co może nam się wydawać wykonywanie dobrych zdjęć, nie ogranicza się jedynie do sprawnego operowania najnowszym modelem „wypasionej lustrzanki”. Dobre zdjęcie możemy wykonać, mając do dyspozycji jedynie telefon komórkowy. Wystarczy, że poznamy zasady jak się fotografuje określone obiekty czy w konkretnych warunkach. Przykładowo dobre zdjęcie krajobrazu zrobimy, gdy utrzymamy poziomą linię horyzontu. Może nam w tym pomóc opcja SIATKA, czyli pionowe i poziome linie, których nie będą widoczne na fotografii, a jedynie w podglądzie. Inny przykład – jeśli chcemy zrobić dobrą fotografię w zaciszu domowym, pamiętajmy o odpowiednim – jednolitym tle oraz jak najlepiej oświetlonym miejscu typu parapet; ściana, na którą pada słońce czy okolice okna.

wskazówki jak się uczyć fotografii

Jak się uczyć fotografii?

Przede wszystkim wykonując jak najwięcej zdjęć. Możemy w tym celu wykorzystać jeden i ten sam obiekt, który będziemy starali się uchwycić przy różnym świetle czy zmieniających się warunkach pogodowych. Warto pokazywać też swoje prace w sieci, prosząc lub czekając na uwagi i komentarze obserwatorów. W tym celu możemy stworzyć własnego foto-bloga lub założyć konto na Instagramie. Jak się uczyć fotografii, gdy nie najlepiej radzimy sobie jeszcze z krytyką? Pomocna będzie tu oczywiście wiedza teoretyczna. Najlepiej czerpać ją z takich źródeł jak tematyczna prasa czy literatura. Uczyć się wykonywania dobrych zdjęć możemy także oglądając programy poświęcone temu zagadnieniu bądź oglądając zdjęcia profesjonalistów.

Gdzie się uczyć fotografii?

Skąd czerpać przydatne wskazówki na temat wykonywania dobrych zdjęć? Najbogatszą skarbnicą wiedzy jest wszechobecny internet. Nie koncentrujmy się jednak jedynie na tutorialach. Korzystajmy też z opisów, które pozwolą nam na zrozumienie wielu ważnych przy wykonywaniu zdjęć pojęć. Obecnie najbogatszym źródłem wiedzy dotyczącej tego, jak się fotografuje ludzi, zwierzęta czy inne dowolne obiekty jest ta strona: https://www.szerokikadr.pl/poradnik/fotografia-dla-poczatkujacych-kompozycja-i-kadrowanie, którą możemy potraktować dwojako. Po pierwsze – jako bazę wiedzy teoretycznej, ale opisanej w bardzo przystępny sposób. Po drugie – jak swoisty tutorial, który pokaże nam najczęstsze błędy, ale również zilustruje właściwie wykonane ujęcia. Szeroki Kadr to również cenne informacje dotyczące tego, gdzie się uczyć fotografii poza internetem. Mowa tu o terminach i miejscach różnotematycznych warsztatów, oczywiście związanych ściśle z fotografią. Za pośrednictwem strony Szerokiego Kadru możemy też pokazywać własne prace, które zostaną ocenione przez specjalistów pod kątem mocnych, jak i słabych stron. Takie „lekcje” również pozwolą udoskonalić posiadane umiejętności.

jak się uczyć fotografii - porady

Słowem podsumowania – uczyć się fotografowania można wszędzie. Ważne, by zdobywana wiedza, była prezentowana w sposób jak najbardziej zrozumiały i przystępny. Dobrze, jeżeli będziemy mogli przy tym zadawać własne pytania.

Dodaj komentarz