22 września 2023

źródło: https://pixabay.com/

Na pewno spotkaliście się z przypadkiem choroby, która stanowiła zagadkę dla medycyny lub okazała się niemożliwa do całkowitego wyleczenia. Ludzi szukających pomocy z przeróżnymi przypadłościami na forach internetowych przybywa. Lekarze nie zdołali im pomóc, dlatego na własną rękę zaczęli szukać sposobów na wyzdrowienie. Jednym z miejsc, które gromadzi takie osoby, są fora zielarskie. Tamtejsi amatorzy zielarstwa oraz doświadczeni „alchemicy” tworzą mikstury wspomagające leczenie na podstawie naturalnych składników występujących w Polsce.

rośliny
źródło: https://pixabay.com/

Nie wiem, jak środowisko lekarzy odnosi się do skuteczności terapii opartych o zioła. Wiele leków homeopatycznych oraz podstawowych zaleceń w leczeniu chorób sezonowych opiera się na ziołach. Rośliny posiadające w sobie substancję czynną, zwaną lekiem mają swoje ograniczenia i zalecenia względem łączenia z farmaceutykami i innymi gatunkami ziół. Fitoterapia będąca działem farmakologii pozostaje w hibernacji, ponieważ rzadko zdarza się, by lekarz przypisał pacjentowi taką metodę leczenia. Fora internetowe poświęcone ziołolecznictwu parte są nalewki i preparaty stosowane na skórę. Spotkałem się z kilkoma przypadkami wyleczeń przypadłości skóry oraz zredukowaniu negatywnych skutków boreliozy w oparciu, o rady z internetowych forów zielarskich. Tamtejsi guru to osoby bez wykształcenia medycznego, chociaż zdarzają się studenci medycyny, którzy poświęcili się fitoterapii.

lek
źródło: https://pixabay.com/

Bolączką for o tematyce zielarskiej i ich działaniu na rzecz promocji zdrowia oraz wspomagania leczenia chorób, jest brak uznania ze strony lekarzy pierwszego kontaktu. Środowiska medyczne uznają rośliny lecznicze za element medycyny alternatywnej, a przecież ponad połowa z nich jest składnikiem leków aptecznych. Istnieje jeszcze dylemat dotyczący doświadczenia internetowych zielarzy oraz możliwych negatywnych skutków zdrowotnych, po zastosowaniu ich porad. Wątpliwości towarzyszą nawet podczas przyjmowania antybiotyków, które potrafią wyrządzić w jelitach niemałe szkody. Zioła są znacznie bezpieczniejsze, chociaż nie można uznać ich za niezastąpiony lek na wszystkie choroby.

Dodaj komentarz