27 lutego 2024
sylwetka

źródło: http://foter.com/

Różnica między ludźmi bierze się z zapisanych w kodzie DNA uwarunkowań anatomicznych. Profesor Ernst Kretscher był jednym z pierwszych naukowców, którzy podzielili ludzi względem ich sylwetek. Wyróżnił osoby krępe (grubsze), szczupłe (chudy-ektomorfik), atletyczne (mezomorfik – athlon) oraz dysplastyczne, stanowiące pewną genetyczną mieszankę różnych typów. Główne różnice, jakie występują w trzech podstawowych grupach, odnoszą się do długości kończyn górnych i dolnych, ilości masy mięśniowej, tkanki tłuszczowej oraz szerokości barków, miednicy i grubości kośćca. Każdy z nas może przypisać się do jednego z czterech zbiorów, który pozwala wybrać dla siebie najlepszą dyscyplinę sportową.

Ludzie szczupli (ektomorficy, typ leptosomiczny) posiadają większa wytrzymałość mięśniową oraz wysoką sprawność fizyczną. Mogą być genialnymi lekkoatletami, rowerzystami, biegaczami lub odnosić sukcesy w dyscyplinach drużynowych.

biegi
źródło: http://foter.com/

Osoby od wyższej wadze, ilości tkanki tłuszczowej oraz szerokości bioder mogą sprawdzić się w dyscyplinach siłowych. Ukryty potencjał pozwala im wydobyć największą siłę oraz wykorzystać gabaryty na korzyść sportów ciężarowych.

dyscypliny
źródło: http://foter.com/

Mezomorficy to urodzeni atleci, którzy mogą zaistnieć zarówno w lekkiej atletyce, jak i sportach siłowych oraz sylwetkowych. Ze względu na większą masę mięśniową, łatwiej budują kolejne kilogramy tkanki mięśniowej i siłę.

mezomorfik
źródło: http://foter.com/

Grupa asymetryczna, która jest mieszanką różnych typów sylwetki. Osoby, które nie są w stanie określić się w jednej grupie, muszą obserwować swoje ciało, wyciągając wnioski z długości ramion, korpusu oraz nóg, a także proporcji tkanki mięśniowej do tkanki tłuszczowej.

sylwetki
źródło: http://foter.com/

Dodaj komentarz