14 lipca 2024
strzelanie

źródło: http://foter.com/

Precyzja wymagana podczas oddawania celnego strzału do celu to cecha ludzi o stalowych nerwach. Zatrzymanie oddechu, ocena prędkości i kierunku wiatru oraz wyczucie chwili potrafią podnieść adrenalinę pod sufit. Sporty strzeleckie mają swoje miejsce w profesjonalnych dyscyplinach zawodowych oraz olimpiadzie. Stały się też trzonem e-sportowych rozgrywek wirtualnych, w których męskie drużyny CS:GO walczą na zamkniętych mapach, prezentując nadludzkie umiejętności wyczucia chwili i celności.

Łucznictwo – tani i satysfakcjonujący sport strzelecki

łuk
źródło: http://foter.com/

Dzieci za moich czasów podczas zabaw na dworze miały okazje spróbować jednego z najlepszych sportów strzeleckich, którego powstanie datuje się na setki lat przed Chrystusem. Łucznictwo to unikalna dyscyplina, która jak żadna inna, wymaga od atlety umiejętności oceny odległości i warunków atmosferycznych, by oddawać precyzyjne strzały. Podstawowy łuk wraz ze strzałami dla osoby dorosłej kosztuje około 120 złotych. Średnio zaawansowani łucznicy, korzystają z łuków bloczkowych, których cena może wynieść nawet 900 złotych. Zawodowcy korzystają ze sportowych łuków w cenie przekraczającej 5 tysięcy. Moc takiego łuku wynosi 325 FPS. Przed II wojną światową, strzała łucznika mogła poszybować nawet na 800 metrów. Dzisiejsza technologia pozwala bić te rekordy odległości, ale nie dotyczą one łuków sportowych. Te bowiem, pozwalają na precyzyjne trafianie z odległości do 90 metrów.

Wiatrówka i ASG

strzelanie
źródło: https://pixabay.com/

Nie bez przyczyny zacząłem od łucznictwa, ponieważ to tańszy i bezpieczniejszy rodzaj sportu strzeleckiego. Dużo popularniejsze okazują się droższe strzelanie precyzyjne z broni pneumatycznej oraz Air Soft Guns. Broń wykorzystująca sprężone powietrze, jest najtańszą z dostępnych bez zezwolenia broni rekreacyjnych. Strzelanie do celu przy użyciu takiej broni daje mnóstwo frajdy, ponieważ moc na poziomie 17 J jest w stanie nieść śrut na odległość 200 metrów w bezwietrzny dzień. Natomiast karabiny gazowe, elektryczne i sprężynowe, używane w rekreacyjnych dyscyplinach ASG i paintballu, to przede wszystkim forma zabawki. Nie zrozumcie mnie źle. Dokładnie rekonstruowana broń ASG może być niebezpieczna, ponieważ wystrzelona plastikowa kula ma siłę zdolną przebić naskórek lub przynajmniej nabić dużego siniaka. Mecze ASG to przede wszystkim strzelanie do innych uczestników ubranych w mundury i sprzęt ochronny. Niezbędne są okulary ochronne, maski na twarz, a nawet kamizelki chroniące cały korpus przed nieprzyjemnym kontaktem z rozpędzonym plastikowym pociskiem. Miałem okazję przez 2 lata próbować swoich sił w leśnej wersji Air Soft Guns. To świetna zabawa dla dużych chłopców, ale mniej w niej strzelectwa.

Nie wspomniałem szerzej o klasycznym paintballu oraz strzelaniu z procy oraz broni ostrej. Każda z tych dyscyplin posiada setki tysięcy członków i ma za zadanie wyłonić najlepszego strzelca. Szczęście nie ma tutaj nic do rzeczy.

Dodaj komentarz