28 maja 2024

W szafie każdego prawdziwego mężczyzny powinien znaleźć się przynajmniej jeden elegancki oraz modny płaszcz o uniwersalnym kroju, który odpowiednio dopasowany podkreśli atuty sylwetki i sprytnie ukryje wszelkie jej mankamenty. W modzie męskiej wyróżnia się przede wszystkim cztery podstawowe, ponadczasowe rodzaje płaszczy męskich, które cieszą się zdecydowanie największą popularnością: dyplomatka (Chesterfield, overcoat), trencz, budrysówka oraz prochowiec.

Dyplomatka (Chesterfield)

Dyplomatka, uznawana za formalny element garderoby, oznacza płaszcz sięgający zazwyczaj do kolan, z długimi, wąskimi klapami, bez paska, w klasycznej wersji jednorzędowy w kolorze granatowym lub czarnym. Doskonale sprawdza się głównie podczas oficjalnych uroczystości. Najczęściej dostępny jest w takich kolorach jak czerń, granat lub szary. Idealnym dodatkiem, dodającym całej stylizacji szyku i elegancji, mogą być rękawiczki w kieszonce na piersi.

www.szarmant.pl

Trencz

Trencz z dwurzędowym zapięciem oraz szerokim paskiem z klamrą posiada charakterystyczny kołnierz, głębokie kieszenie, pagony, klapy oraz sprzączki. Najczęściej występuje w odcieniach beżu i z patkami na ramionach. W klasycznej wersji długość płaszcza sięga za kolano lub nawet do kostek. Trencz doskonale komponuje zarówno z eleganckimi zestawami, jak i z casualowymi.

www.casualism.pl

Budrysówka

Budrysówka, wykonana z grubej, wełnianej tkaniny oznacza krótki płaszcz męski, który posiada:

  • dodatkowo kaptur (doszywany lub doczepiany);
  • drewniane bądź plastikowe kołki i pętelki ze skóry lub sznurka służące do zapinania;
  • duże, naszywane na wierzchu kieszenie.

Należy do strojów pół formalnych, pasujących do każdej stylizacji czy sytuacji.

www.logo24.pl

Bosmanka

Bosmanka łączy styl casualowy z bardziej eleganckim, dzięki czemu świetnie komponuje zarówno z garniturem, jak i z popularnymi jeansami. W klasycznej wersji wykonana jest z grubej tkaniny wełnianej w kolorze ciemnogranatowym. Cechą charakterystyczną bosmanki są natomiast dwa rzędy guzików, które nie tylko urozmaicają przód kurtki, ale przede wszystkim optycznie wyszczuplają sylwetkę.

 

www.casualism.pl

Dodaj komentarz