4 marca 2024
sen

źródło: https://pixabay.com/

Regeneracja powysiłkowa, czyli czas potrzebny na uspokojenie pracy serca, regenerację układu nerwowego i mięśniowego odbywa się przede wszystkim w nocy. Wyspany człowiek lepiej myśli, jest silniejszy i nie wpływa negatywnie na długość życia. Linia życia może zostać skrócona przy pomocy nałogów, przemęczenia, złego odżywiania oraz braku snu. Ludzie tak wiele mówią o zdrowiu, a mało uwagi przykładają do tego, by spać przynajmniej 7 godzin dziennie.

Spanie wraz z pojawieniem się księżyca

przed snem
źródło: https://pixabay.com/

Dzień nie bez powodu trwa aż 16 godzin. Na pracę, rozrywkę i obowiązki domowe mamy dwa razy więcej czasu niż na regeneracje. Skracając czas snu do 6 godzin, by dłużej cieszyć się dniem, wpływamy bardzo negatywnie na gospodarkę hormonalną. W konsekwencji takiego postępowania możemy nabawić się przeróżnych problemów zdrowotnych, od cukrzycy po problemy z układem krążenia oraz sercem. Organizm człowieka posiada naturalny budzik, który uregulowany właściwym odżywianiem oraz długością snu potrafi regularnie wybudzać nas o tej samej porze. Optymalną porą pobudki są godziny 6-7:00 rano. Oznacza to, że spać powinniśmy iść o godzinie 22-23:00 najpóźniej. To i tak kłóci się z książkami medycyny Chińskiej oraz przypisami, które mówią o kładzeniu się do łóżka już po godzinie 20:00.

Niebieskie światło wyświetlaczy

niebieskie światło
źródło: http://foter.com/

Ekrany smartfonów, telewizorów, monitorów, a także tabletów emitują światło, które według niektórych organizacji jest dla nas szkodliwe. Nie wyciągałbym tak daleko idących wniosków, niemniej HEV (High Energy Visible Light) sprawia, że nasz mózg nie potrafi przestawić się na porę regeneracji, którą nazywamy snem. Jeżeli wieczorami przesiadujecie przed komputerem lub wpatrujecie się w telewizor, ponieważ nie możecie zasnąć, to wasz problem nigdy nie będzie rozwiązany. Uważa się, że na przynajmniej jedną godzinę przed snem, powinniśmy przestać patrzeć na niebieskie światło. Jeżeli nie możemy tego zrobić, mamy kilka opcji dających umiarkowane efekty zabezpieczające. Jedną z nich są powłoki soczewek okularów odbijające niebieskie światło. Drugim sposobem jest instalacja programu lub aplikacji f.lux w najnowszej wersji. To program, który dostosowuje intensywność podświetlenia oraz barwę światła do pory dnia i nocy. Dzięki niemu oszukamy nasz mózg, który nie będzie przemęczony ciągłym odbieraniem imitacji światła dziennego.

Dodaj komentarz