14 lipca 2024
kultura

źródło: https://pixabay.com/

Moja nauczycielka od języka polskiego powiedziała, że do teatru trzeba dojrzeć. Nie zgodzę się z tą opinią, podobnie jak z tym, że filharmonia jest miejscem dla osób słuchających tylko muzyki orkiestrowej i instrumentalnej. Kino wydaje się bardziej przystępne ze względu na duży wybór gatunków filmów, niższą cenę biletów oraz brak wymogu odnośnie do stroju, w którym wypadałoby przyjść na seans. Czy aby na pewno te rzeczy są przeszkodą do odwiedzenia innych miejsc oferujących sztuką widowiskową i muzyczną?

Ceny biletów – tego się nie spodziewałeś

teatr
źródło: https://pixabay.com/

Niezorientowane osoby mogą sądzić, że wyjście do filharmonii pożre znaczną część ich wypłaty, co jest nieprawdą. Wysokość kwoty zależna jest od czynnika jakości, który przedstawia się następująco. Więcej zapłacimy za miejsce w pierwszym rzędzie oraz na tak zwanych balkonach. Cena podyktowana jest również jakością artysty lub orkiestry, która gra w filharmonii. Przykładowo za miejsca w rzędach I, II i III na koncercie polskiej orkiestry zapłacimy od 15 do 60 złotych. Natomiast zagraniczny artysta, powiedzmy z Japonii lub Australii, będzie trzykrotnie droższy. Liczy się prestiż oraz odległość, jaką pokonuje orkiestra, by dostać się do filharmonii. Miejsca w ostatnich rzędach nawet w przypadku bardzo znanych muzyków są w zasięgu każdej osoby zarabiającej na poziomie najniższej krajowej. Dokładnie ta sama zasada dotyczy teatrów, dlatego nie podaję przykładów z nimi związanych.

Czy muszę kupić smoking?

dżentelmen
źródło: https://pixabay.com/

Nie ukrywam, że 90% mężczyzn na sali będzie ubrana w koszulę, garnitur oraz eleganckie buty. Im starszy mężczyzna tym taki strój bardziej pasuje do okazji, jaką jest występ orkiestry grającej muzykę poważną lub sztuka teatralna. Młodzi mężczyźni do 40 roku życia mogą pokusić się o założenie eleganckiej koszuli bez krawata. Spodnie powinny być również dopasowane do okazji, dlatego jeansy odpadają. Nie trzeba zakładać od razu spodni od garnituru, ale proste spodnie materiałowe o stonowanym kolorze to dobry wybór. Taki strój będzie dobrze widziany w większości przypadków, chyba że sztuka teatralna lub koncert muzyczny jest w pewnym stopniu unikalny i podchodzi pod duże wydarzenie lokalne. Przyjęło się, że na premierę sztuki warto zaopatrzyć się w pełny garnitur zamiast mieszanki luźniejszego, ale w dalszym ciągu eleganckiego stroju.

Myślałem o dodaniu akapitu odnośnie do zachowania w teatrze i filharmonii, ale każdy kulturalny mężczyzna wie, że ziewanie z otwartymi ustami, spanie podczas spektaklu czy rozmowy lub spożywanie posiłku to rzecz naganna. Kino jest w tym przypadku bardziej liberalne, ale nie uważam, by dorosły człowiek nie dał rady wytrzymać w filharmonii dwóch godzin w spokoju.

Dodaj komentarz