27 lutego 2024
narzędzia

źródło: https://pixabay.com/

Nikogo nie muszę przekonywać o tym, że kobieta nie jest służącą mężczyzny? Umiejętność gotowania przekazywana z pokolenia na pokolenie córkom przez matki, równie dobrze może być ujawniana chłopcom. Sam nauczyłem się gotować w momencie, gdy postanowiłem trenować dla zdrowia. Mieszkałem wtedy z rodzicami, a mimo tego sam gotowałem sobie obiady i robiłem poranne i wieczorne posiłki. Pomogło mi to zdrowo żywić się, będąc singlem przez kilka lat. Czy inni mężczyźni powinni podążyć tą samą drogą?

Coś więcej niż woda na herbatę

gotowanie
źródło: https://pixabay.com/

Żaden mężczyzna, który chce opanować umiejętność podstawowego zdrowego gotowania, nie musi zagłębiać się w przepisy. Istnieje pięć podstawowych metod przyrządzania potraw, które opanuje nawet najgorsze beztalencie w kuchni. Oto one:

1. Smażenie na oleju – z użyciem tłuszczów nasyconych, by było zdrowo (mięso, ryby, niektóre warzywa)
2. Gotowanie na parze – wystarczy kupić parowar lub garnki do gotowania na parze. Wkładamy produkt na pierwszy i kolejne poziomy garnków. (mięso, ryby, warzywa)
3. Smażenie lub gotowanie jajek – to osobna kategoria, która wymaga wprawy w przypadku jajek z płynnym żółtkiem, które jest znacznie zdrowsze od ściętego.
4. Gotowanie na wodzie – pod przykryciem na czas (kasze, mięso, warzywa)
5. Pieczenie – piekarnik to przyjaciel, który pozwala przyrządzać czerwone gatunki mięs najszybciej, dlatego warto nauczyć się jego obsługi.

Szczególnie ważne w zdrowym i szybkim przygotowywaniu potraw będą metody gotowania na parze oraz smażenia na olejach mających wysoką temperaturę wrzenia – smalec, olej kokosowy rafinowany, olej ryżowy, masło klarowane. Moim zdaniem każdy powinien potrafić ugotować sobie kaszę, usmażyć mięso oraz zrobić jajko sadzone lub na miękko.

Potrawy na zimno – sałatki

gotowanie
źródło: https://pixabay.com/

Nauka tworzenia sałatek oraz dań na bazie surowych owoców i niektórych gatunków mięs (głównie ryb i owoców morza) jest prosta i przyjemna. Pozwala odkryć nowe smaki i skrócić czas przebywania w kuchni. Sałatki na bazie ryb oceanicznych, warzyw włóknistych i oliwy bądź olejów zawierających kwasy omega 3, pozwalają utrzymać zdrowie niewielkim kosztem. Ta umiejętność przyda się podczas robienia lunchu dla dziewczyny lub szybkiego obiadu. Możecie zaimponować tą prostą sztuką swojej wybrance serca. Pewnie wolałaby spaghetti lub pizzę, ale nie przejmujcie się tym. Smaczna i zdrowa sałatka będzie przez nią dobrze zapamiętana.

Dodaj komentarz