27 lutego 2024
na dworze

źródło: https://pixabay.com/pl/

Pasjonaci prac w ogrodzie nie mogą się doczekać, gdy ruszą do swoich krzewów, kwiatów i trawnika. Każdy człowiek ma w sobie cząstkę, która ciągnie go do przyrody. Ta część odpowiada także za poczucie estetyki otaczającej nas przyrody. Posiadając własny ogród działkowy lub podwórko mamy możliwość dowolnego komponowania przestrzeni. By stworzyć estetyczny i przyjemny dla oka ogród, wcale nie trzeba pracować w nim całe dnie. Wystarczą trzy kroki, które ułatwią życie i osobom chcącym stworzyć estetyczną przestrzeń zieloną przy małym nakładzie pracy.

Więcej całorocznej zieleni

Chcąc mieć mniej pracy w ogrodzie należy zastanowić się nad ilością roślin, o które trzeba szczególnie dbać. Są to drzewa liściaste, krzewy oraz egzotyczne drzewka ozdobne. Redukując ilość roślin o dużych wymaganiach okaże się, że praca w ogrodzie jest przyjemna i wcale nie zajmuje wiele czasu. Zamiast pracochłonnej zieleni zainwestujcie w zieleń praktyczną. Iglaki w dużej większości nie wymagają żadnej pracy. Jedynie zmiana kory znajdującej się pod nimi co sezon lub dwa będzie waszym stałym zajęciem. Inwestujcie w krzewy zielone przez cały rok. Są to znane wszystkim tuje, bukszpan oraz popularny ostatnio różanecznik.

Wymień sprzęt do ogrodu na nowy

kosiarki do trawy
źródło: https://pixabay.com/pl/

Uważam że ręczne narzędzia do pracy w ogrodzie są dla prawdziwych hobbystów, którzy nie liczą czasu spędzonego na prace na dworze. Jeżeli zależy Ci na sprawnym i szybkim oporządzeniu zieleni wymień swój stary sprzęt ogrodowy na nowy. Otwórz oczy na nowe technologie dostępne obecnie w marketach. Nie musisz wybierać drugich urządzeń spalinowych. Mały ogród bez problemu oporządzą kosiarki elektryczne lub podkaszarki. Nie ma sensu wydawać pieniędzy na sprzęt benzynowy, który kosztuje dwa razy tyle. Współczesne markowe kosiarki do trawy mają wymienne ostrza znacznie wydłużające ich żywotność. Napęd elektryczny jest praktycznie niezawodny. Sam od ponad 12 lat koszę trawnik jedną i tą samą kosiarką na prąd.

Pomyśl nad zainstalowaniem zraszaczy

woda
źródło: https://pixabay.com/pl/

Im większy ogród, tym większe zapotrzebowanie na wodę podczas wakacyjnej suszy. Jeżeli powtórzy się sytuacja z roku 2015 nasze trawniki znów zmienią się w żółte trawy sawanny. W małym ogrodzie wystarczy jeden zraszacz. Szczególnie polecam droższe modele wahadłowe. Posiadają unikalny szeroki strumień wodny, który cicho i skutecznie polewa duży obszar trawnika. Wystarczy podłączyć go do szlaufa i co pewien czas przemieścić w inną część trawnika, do której nie dostaje strumień natrysku. Jest to wydatek rzędy 80-120 złotych za sztukę. Przy czym dużo tańsze zraszacze uniwersalne wyceniane są na 1/3 tej sumy.

Dodaj komentarz