27 lutego 2024
księżyc w pełni

Według przesłanek medycyny ludowej księżyc i to w jakiej fazie się znajdował miało ogromny wpływ na efekty leczenia. Współcześnie natomiast istnieje szereg badań, które wykazują związek między jego fazami a naszym samopoczuciem oraz tym, jak się zachowujemy. Ujawniamy do jakich wniosków doszli naukowcy.

Księżyc – jak i czy wpływa na nasze samopoczucie?

Wbrew pozorom nie tylko słońce potrafi wprawić nas w dobry lub kiepski nastrój oraz spowodować, że działamy ze zdwojoną mocą bądź wprost przeciwnie – na zwolnionych obrotach. Drugi z satelitów, czyli księżyc również to potrafi. Jak to możliwe?

Fazy księżyca a nasz nastrój i zachowanie

fazy księżyca
Według niektórych badaczy istnieje zależność między poszczególnymi fazami księżyca a naszym nastrojem i funkcjonowaniem organizmu

Przyjmuje się, że istnieją 4 fazy księżyca. Pierwsza to nów, któremu przypisuje się szereg pozytywnych oddziaływań na nas. Ta faza sprzyja odbudowie naszych sił witalnych, psychicznych oraz obronnych. Druga z faz to pierwsza kwadra, którą utożsamia się z przypływem energii, ale spadkiem nastroju. Trzecia faza to pełnia, która w zależności od naszej ogólnej kondycji psycho-fizycznej może nam sprzyjać lub wywierać na nas negatywny wpływ. Czwarta i ostatnia faza to ostatnia kwadra, która sprzyja naszemu metabolizmowi oraz ułatwia odchudzanie.

Fazy księżyca a sen

Jak widzimy fazy księżyca wpływają znacząco na nasze samopoczucie, ale i w pewien sposób regulują pracę organizmu. Jednak zakres oddziaływań tego ciała niebieskiego na nasze zdrowie jest o wiele szerszy i dotyczy tak istotnej dla naszego funkcjonowania elementu, jakim jest sen. W jaki sposób? Otóż istnieje pewna zależność między jedną z faz księżyca, a naszymi problemami ze snem. Mowa tu o relacji pełnia a bezsenność. Niektórzy badacze twierdzą, iż w tej fazie księżyc świeci o wiele jaśniej i silniej, przez co utrudnia nam zaśnięcie, ponieważ wysyła błędny komunikat do mózgu, że jeszcze nie czas na wyłączenie i odpoczynek. Inni naukowcy z kolei tłumaczą zależność pełnia księżyca a sen rozregulowanymi hormonami, które powodują pobudzenie organizmu oraz zakłócają tym samym rytm dobowy.

Pełnia a bezsenność – jak sobie radzić?

pełnia księżyca
Pełnia a bezsenność to zjawisko nad którym wciąż pracuje wielu badaczy

Mimo, iż bezsenność podczas pełni dla większości naukowców stanowi wciąż zjawisko wymagające bardziej szczegółowych analiz, jedno jest pewne – sporo osób uskarża się właśnie wtedy na zaburzenia snu. Nie pozostają oni jednak zupełnie bezradni wobec swojego problemu, o czym szerzej napisał autor tego poradnika: https://burbonik.pl/2020/12/04/fazy-ksiezyca-pelnia-bezsennosc-jakosc-snu/ . Wspomina on między innymi o tym, jak ważną rolę w walce z bezsennością wywołaną przez księżyc pełni rutyna snu, czyli kładzenie się spać i budzenie o tej samej porze bez względu na to, czy jest to weekend bądź urlop. Pomocnym może okazać się w tej kwestii również podniesienie komfortu samego nocnego odpoczynku poprzez zakup nowego kompletu pościeli czy też wymianę materaca na wygodniejszy z funkcją zapamiętywania kształtu naszego ciała. Zarówno pościel, jak i materace tego typu znajdziemy w ofercie firmy Tempur.

Księżyc w pełni chociaż często wygląda magicznie, nie zawsze wywołuje pozytywne skojarzenia, zwłaszcza u osób, które miewają wtedy kłopoty ze snem. Jeśli jednak zdecydują się one na walkę ze swoim problemem, szybko dołączą do zwolenników tego ciekawego zjawiska. Jak tego dokonać – podpowiedzieliśmy w naszym artykule. Pozostaje jedynie wdrożyć przedstawione metody w życie. Spokojnych snów!

Dodaj komentarz