22 września 2023
para

źródło: https://pixabay.com/pl/

Lekarze i dietetycy apelują o uzupełnianie niedoboru kwasu foliowego, który jest szczególnie ważny dla kobiet w ciąży. Witamina B9 bądź witamina M, to inne nazwy tego mikroelementu występującego w niemal każdej komórce naszego ciała. Wraz z witaminą B12 tworzy super duet przy dojrzewaniu czerwonych krwinek. A krew dla człowieka,jak wszyscy doskonale wiemy, to rzeka życia. Jak uzupełniać dietę w kwas foliowy? I dlaczego suplementy nie wystarczą?

Produkty spożywcze z witaminą B9

kwas foliowy
źródło: https://pixabay.com/pl/

Następnym razem będąc w sklepie spożywczym rozglądajcie się za zielonymi warzywami takimi jak: szpinak, jarmuż, szparagi i brukselka. Mówię tu więc o niemal wszystkich warzywach, jakie znajdziecie. W kwas foliowy obfitują także jaja oraz wątróbka, zarówno kurza i wołowa. Czas przekonać się do jej jedzenia przynajmniej 1-2 razy w tygodniu. A problem kwasu foliowego przestanie was dotyczyć. Jedynie pierwszy tydzień ciąży u kobiet może wymagać suplementacji. W wielu przypadkach niezbędne będzie suplementowanie kwasu foliowego nawet przez pierwsze kilka miesięcy. Ale przynajmniej 60% tej witaminy musi trafiać do nas z żywności. Dlatego nie jestem fanem spożywania przez kobietę byle jakiego jedzenia. Im więcej wartościowych produktów spożywczych z grupy warzyw, owoców, mięs i tłuszczy roślinnych tym zdrowsze będzie dziecko.

Przed planowaną ciążą dla obu płci

Ogromnym błędem jest myślenie, że tylko od zdrowia kobiety zależy zdrowie płodu. Jakość plemników męskich zależy od diety, aktywności fizycznej partnera oraz stresu i regeneracji w ciągu dnia i w nocy. Oznacza, to że zarówno mężczyzna jak i kobieta powinni planować dziecko przynajmniej miesiąc wcześniej zmieniając swoje nawyki żywieniowe na zdrowsze. Ważne jest też wysypianie się w ciągu dnia i redukcja stresu. Dodając do tego kwas foliowy w formie suplementu i w jedzeniu, mamy wszystkie elementy układanki. Okazuje się, że duża ilość dzieci z wadami genetycznymi i chorobami urodzona w ostatnich 20 latach wiąże się ze złym żywieniem i brakiem aktywności rodziców. To oni przekazują gorszy materiał genetyczny, który jest bardziej narażony na świat pełen zanieczyszczeń, fast foodów i braku odpoczynku.

Co jeszcze jest ważne dla młodej mamy? Zobaczcie pod tym linkiem: http://www.swiadomemacierzynstwo.com/przebieg-ciazy/tydzien/1

Dodaj komentarz